Wiodąca polska reżyserka Agnieszka Holland powraca ze swoim najnowszym filmem fabularnym „Zielona granica”, czarno-białym dramatem o kryzysie uchodźczym, który stawia jej kraj przed sądem i zdobyła Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2023 roku. Jury, w którym zasiadali reżyserzy Martin McDonagh, Jane Campion i Mia Hanson-Lowe, przewodniczył reżyser „La La Land” Damian Chazelle.
W październiku 2023 r. polska opozycja odniosła zwycięstwo nad populizmem, wracając do władzy po napiętych wyborach, w których proeuropejski premier Donald Tusk stanął teraz na czele nacjonalizmu. Jednak kwestie wolności słowa pozostają niepokojące: kilka tygodni temu ustępujący konserwatywni przywódcy Polski pod przywództwem Mateusza Morawieckiego zdyskredytowali „Zieloną granicę”, niedawny krajowy film jednego z czołowych filmowców w kraju, jako antypolski. Strefa między Polską a Białorusią. Gildia Reżyserów Amerykańskich broniła Holandii przed groźbami ze strony byłego rządu jego ojczyzny, a jesienią ubiegłego roku Europejska Akademia Filmowa również wydała oświadczenie poparcia.
To właśnie wzdłuż tej zielonej granicy uchodźcy z Bliskiego Wschodu i Afryki próbują przedostać się do UE, stając się pionkami w wojnie geopolitycznej. Prawie trzygodzinny, czarno-biały film opowiada o korupcji wśród polskiej straży granicznej, gdy rodzina syryjskich uchodźców próbuje przedostać się w bezpieczne miejsce.
Inspiracją dla Holandii był incydent z 2021 r., podczas którego białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka groził tysiącom ludzi uwięzionych na Zielonej Granicy; Holland oraz scenarzyści Maciej Pisuk i Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko poświęcili wiele godzin na poszukiwania, aby film był jak najbardziej dokumentalny. W obsadzie znaleźli się Jalal Altawil, Maja Ostaszewska, Tomasz Vossok i Behi Janati Addai.
W czasopiśmie „IndieWire Venice Review” napisano: „Jeśli ugryzie trochę więcej, niż jest w stanie przeżuć, jest to mało znany hit kryzysowy, a najnowszy przypadek znakomitego reżysera pokazuje, że wciąż może to zrobić” i dodał: „Film Holandii to desperacki, szczera próba przejęcia władzy nad jego krajem.” Zadzwoń. Brzmi obiecująco, ale zdecydowanie prowokuje właściwych ludzi.
„Green Border” zostanie otwarty w Nowym Jorku 21 czerwca, a jego premiera nastąpi 28 czerwca w Kino Larber i Los Angeles.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35