Wysoki rangą urzędnik Białego Domu potwierdził w niedzielę, że administracja Bidena sprzeciwiła się transferowi myśliwców z Polski na Ukrainę z powodu umowy związanej z transferem pojazdów przez bazę Sił Powietrznych USA w niedzielę.
Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, przemawiał w NBC Spotkać prasę Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa związane z przenoszeniem broni szturmowej na Ukrainę z amerykańskiej bazy lotniczej Rammstein w Niemczech.
Sullivan powiedział Chuckowi Toddowi z NBC, że „analiza kosztów i korzyści nie uzasadnia lotów samolotów bojowych z amerykańskich baz w Niemczech do konkurencyjnej przestrzeni powietrznej w Europie Wschodniej”.
„Jednak [President Joe Biden] Poinstruował nas, abyśmy zdwoili wysiłki na rzecz zdobycia zaawansowanych zdolności Ukraińców, którzy mogliby osiągnąć podobny cel” – kontynuował.
Inni urzędnicy amerykańscy, w tym dowódcy wojskowi, wyjaśnili swój sprzeciw wobec umowy, argumentując, że ukraińskie wojsko nie potrzebuje dodatkowych samolotów bojowych, co jest zaciekle kontestowane przez rząd Ukrainy. Pojawiły się różnice co do tego, czy MiG-29 należy uznać za broń ofensywną czy defensywną, ponieważ mają one potencjał do uderzania w cele w Rosji.
Tymczasem rosyjscy urzędnicy stanowczo sprzeciwiali się zachodnim próbom dostarczania broni na Ukrainę, oświadczając, że taki eksport jest uzasadnionym celem ciągłej inwazji tego kraju na sąsiada.
„Wymiana samolotu MIG-29 nie zwiększy znacząco efektywności ukraińskich sił powietrznych” – powiedział generał Todd Walters, dowódca Dowództwa USA w Europie. Dalej argumentował: „Włączenie samolotów do ukraińskiego ładunku raczej nie zmieni osiągów ukraińskich sił powietrznych w porównaniu z rosyjskimi możliwościami”.
Ich wypowiedzi są wprost sprzeczne z żądaniami rządu ukraińskiego, który pozwolił Stanom Zjednoczonym na zapewnienie lotów do tego kraju lub innym sojusznikom z NATO.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński wezwał również NATO do ustanowienia strefy zakazu lotów nad jego krajem, powołując się na ryzyko bezpośredniej wojny z Rosją w wyniku takiej polityki i powiedział, że Stany Zjednoczone tego nie zrobią.
Zhelensky powtórzył swoje żądanie w niedawnej rozmowie telefonicznej z amerykańskimi prawodawcami na Kapitolu w zeszły weekend. Kongres był w dużej mierze źródłem ponadpartyjnego poparcia dla sprzeciwu Ukrainy wobec rosyjskiej inwazji, choć niektórzy skrajnie prawicowi komentatorzy w mediach wyrazili sympatię dla oficjalnego stanowiska rosyjskich władz w sprawie inwazji. Garstka postępowych prawodawców na lewicy skrytykowała embargo, które ma zaszkodzić rosyjskiej gospodarce.
„Jeśli nie możesz [a no-fly-zone]Przynajmniej zdobądź mi trochę samolotów ”- wezwał członków Kongresu pan Żeleński.
Polski rząd zaoferował dostawę ponad dwudziestu rosyjskich MiG-29 dla ukraińskiego wojska, ale umowa wymagała, aby samolot został przekierowany przez bazę lotniczą Rammstein w Niemczech, co oznacza, że baza amerykańska byłaby ostatnim przystankiem. O tak zwaną broń ofensywną zmierzającą na Ukrainę.
Sullivan powtórzył w niedzielę ostatnie ostrzeżenia innych urzędników amerykańskich, w tym rzecznika Pentagonu Johna Kirby’ego, dotyczące potencjalnego użycia przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej w nadchodzących dniach. Administracja Bidena upierała się, że nie znajduje twardych dowodów na takie plany, ale cytowała raporty rosyjskich urzędników oskarżających Stany Zjednoczone i Ukrainę o bycie „potencjalnymi pionierami we wdrażaniu takiej technologii w strefach wojennych”.
„Kiedy Rosja zaczyna oskarżać inne kraje o robienie czegoś, można śmiało powiedzieć, że one same mogą być do tego skłonne” – powiedział Sullivan.
Ostrzegł, że administracja Bidena zapewni, że Rosja zapłaci „surową cenę” za użycie takiej zakazanej broni.
Biały Dom kontynuuje intensywną kampanię na rzecz licznych sankcji narodowych i środków gospodarczych mających na celu sparaliżowanie gospodarki Rosji i wewnętrznego kręgu Władimira Putina. Politycznie sprzeciwia się temu, że rosyjska inwazja na Ukrainę weszła w trzeci tydzień.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35