Prezydent RP Andrzej Duda wsiada do swojego samochodu. Przyjechał na rozmowy z prezydentami Łotwy i Litwy. Gdy wszedł na arenę, w oddali rozbłysły duże litery zdobiące dwupiętrowy budynek, na czerwonym tle wypisane „Dom Polski”.
Lokalizacja jest doskonała: jest pośrodku promenady, która służy jako główny bulwar Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Poland House oferuje bar i przestrzeń do ożywionej dyskusji, a także inne pomieszczenia do cichych rozmów za zamkniętymi drzwiami.
Są właścicielami domu
– Pomysłem prezydenta było powołanie Domu Polskiego podczas Światowego Forum Ekonomicznego. Powinien on być punktem kontaktowym podczas WEF i zacieśniać relacje z Polską. Szczególnie biznesowe, ale także polityczne – wyjaśnia dyrektor na Polskę Silvia Taleka. Dom. Taleka, która jest związana z Domem Polskim od momentu jego otwarcia w 2019 roku, mówi DW, że pracuje tam 60 pracowników, których zadania sięgają od cateringu po ochronę.
„Jesteśmy polskim mostem do wolności” – mówi Daleka, cytując Dudę. Tematem codziennych rozmów było wsparcie Polski dla Ukrainy, plany walki z kryzysem energetycznym i wzmocnienia cyberbezpieczeństwa.
Biznesmen Peter Beshnit lubi odwiedzać polską posiadłość. Wraz z żoną Elżbietą doradza polskim i szwajcarskim przedsiębiorstwom. Beshnit od lat pracuje w Szwajcarii i teraz chce usprawnić wymianę handlową między obydwoma krajami. „Odbyłem tutaj kilka naprawdę dobrych dyskusji” — mówi.
Q+A z prezydentem
Kawa i herbata serwowane są na pierwszym piętrze. Niektóre ekipy telewizyjne ustawiają swój sprzęt w pobliskim pokoju. Sala zostanie udekorowana polskimi flagami, a wkrótce sam Prezydent wygłosi oświadczenie i odpowie na pytania zgromadzonych dziennikarzy.
Duda przyjeżdża z ekipą ochrony i relacjonuje spotkania z litewskimi i łotewskimi odpowiednikami. Te trzy kraje mają nie tylko wspólne interesy w zakresie bezpieczeństwa, ale ich rozmowy zdominowała trwająca wojna Rosji na Ukrainie i wynikające z niej konsekwencje na arenie światowej.
„Chcemy, aby ta wojna zakończyła się jak najszybciej, a może się ona zakończyć tylko zwycięstwem Ukrainy” – powiedział Duda, po czym dodał: „Rosja musi zostać pokonana”.
Duda jest lubiany w WEF
Duda nie miał zbyt wiele czasu na odpowiadanie na pytania dziennikarzy. Wkrótce musi udać się na kolejne spotkanie. Polski lider jest bardzo poszukiwany w Davos. Na kilku forach wypowiadał się na temat zdolności Europy do samoobrony, potencjalnego eksportu czołgów na Ukrainę oraz potrzeby przywrócenia bezpieczeństwa i pokoju.
Wydaje się, że Duda cieszy się z uwagi. Uczestnicy ze 130 krajów przybyli do Davos na Światowe Forum Ekonomiczne, w tym 50 szefów państw i rządów, 200 ministrów i 1500 liderów biznesu. Niektórzy mówią o zgromadzeniu „globalnej elity” w szwajcarskich górach w ten mroźny styczeń. „WEF wrócił do Davos” – zapewnia Duda. „Nastrój tutaj jest bardzo dynamiczny”.
W Davos przebywają także premier Polski Mateusz Morawiecki, minister finansów Magdalena Rzeczkowska oraz przedstawiciel Rady ds. Cyfryzacji. Przybyło również wielu przedstawicieli polskiego biznesu. Nowocześni, otwarci i pewni siebie tak prezentują się w Davos, a Polish House ucieleśnia ten wizerunek.
Łatwe spotkania
Mark Bettner jest szefem sprzedaży dla przedsiębiorstw w firmie Clima.Metrix, która dostarcza oprogramowanie pomagające firmom mierzyć emisje CO2. Jest to rozwijająca się branża, ponieważ coraz więcej przedsiębiorstw w UE jest zobowiązanych do zgłaszania emisji.
W Domu Polskim Bednar szybko nawiązał kontakt z szefem jednego z największych polskich banków. „To było bardzo życzliwe przyjęcie i od razu zaczęliśmy omawiać konkretne sprawy. Było to o wiele prostsze niż wcześniejsze wysłanie zapytania” – wyjaśnia młody przedsiębiorca.
W weekend w Davos odbędzie się polska impreza z pierogami, wódką i mnóstwem gości. Taleka i jego zespół zorganizowali to wydarzenie. – Będzie też muzyka na żywo – zapewnia. „To dziewczęcy zespół o nazwie Electric Girls”. Wtedy Dom Polski będzie jeszcze pełniejszy niż jest teraz.
Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w języku niemieckim.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35