25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Długość dnia może się zmienić w miarę zwalniania wewnętrznego jądra Ziemi od 2010 r.: badanie

Naukowcy stwierdzili, że spowolnienie wewnętrznego jądra Ziemi może zmienić długość jednego dnia

Nowe Delhi:

Nowe badanie dostarczyło „jednoznacznych dowodów” na to, że wewnętrzne jądro Ziemi zaczęło spowalniać swój obrót od 2010 roku w porównaniu z powierzchnią planety.

Naukowcy stwierdzili, że spowolnienie może zmienić długość dnia na Ziemi o ułamki sekundy.

Wewnętrzne jądro Ziemi, solidna kula wykonana z żelaza i niklu, jest zawieszone w płynnym jądrze zewnętrznym (wykonanym ze stopionego metalu) i utrzymywane w miejscu dzięki grawitacji. Jądro wewnętrzne i zewnętrzne tworzą razem jedną z trzech warstw planety – pozostałe dwie to płaszcz i skorupa.

Ponieważ jest on fizycznie niedostępny, badacze zazwyczaj badają rdzeń, analizując zapisy fal powstałych podczas trzęsień ziemi – sejsmogramy.

„Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem sejsmogramy wskazujące tę zmianę, byłem zdziwiony” – powiedział John Vidal, profesor nauk o Ziemi na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w USA.

„Ale kiedy znaleźliśmy dwadzieścia innych obserwacji wskazujących na ten sam wzór, wniosek był nieunikniony. Jądro wewnętrzne zwolniło po raz pierwszy od wielu dziesięcioleci” – powiedział Vidal, który jest także korespondentem autora badania opublikowanego w czasopiśmie. Natura.

Spowolnienie jądra wewnętrznego jest przedmiotem gorącej dyskusji w środowisku naukowym, a niektóre badania sugerują nawet, że obraca się ono szybciej niż powierzchnia Ziemi.

Wiadomo, że na obrót jądra wewnętrznego wpływa pole magnetyczne wytwarzane w jądrze zewnętrznym oraz działanie grawitacji wewnątrz płaszcza Ziemi.

Uważa się jednak, że jądro wewnętrzne cofa się i cofa względem powierzchni, ponieważ po raz pierwszy od około 40 lat obraca się wolniej niż płaszcz.

„Inni naukowcy omawiali ostatnio podobne i różne modele, ale nasze najnowsze badanie dostarcza najbardziej przekonującego rozwiązania” – powiedział Vidal.

Badanie opublikowane na początku tego roku w czasopiśmie Nature wykazało, że topnienie lodu spowodowane zmianami klimatycznymi na Grenlandii i Antarktydzie wpływa na globalny pomiar czasu, spowalniając obrót Ziemi.

Autor, Duncan Agnew, geofizyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, wykazał, że płynny rdzeń Ziemi zwalnia swój obrót. Aby przeciwdziałać skutkom, stała Ziemia obracała się szybciej, powiedział Agnew.

Jednak według Agnew w ostatnich dziesięcioleciach zmniejszyło to potrzebę dodawania „sekund przestępnych” do uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC).

Od 1972 r. konieczne jest dodanie „sekundy przestępnej” raz na kilka lat ze względu na nieprawidłowości w uniwersalnym czasie koordynowanym (UTC) wynikające z faktu, że Ziemia nie zawsze obraca się z tą samą prędkością.

W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali dane sejsmiczne zarejestrowane podczas 121 powtarzających się trzęsień ziemi – wielokrotnych trzęsień ziemi, które miały miejsce w tym samym miejscu – w latach 1991–2023 na Sandwich Południowym, odległym archipelagu na południowym Atlantyku. Wyspy są podatne na gwałtowne trzęsienia ziemi.

Do analizy włączono także dane z podwójnych sowieckich testów nuklearnych przeprowadzonych w latach 1971–1974, a także kilka francuskich i amerykańskich testów nuklearnych z innych badań jądra wewnętrznego.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)