16 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Daily Telescope: spojrzenie na młodą gromadę gwiazd w pobliskiej galaktyce

Zbliżenie / Nowe zdjęcie NGC 346 w podczerwieni wykonane z instrumentu średniej podczerwieni znajdującego się na należącym do NASA Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba.

NASA, ESA, CSA, STScI, Nolan Hubble (NASA-JPL)

Witamy w Daily Telescope. Na tym świecie jest za mało ciemności i za mało światła; Za mało pseudonauki, a za mało nauki. Pozwól, że inne posty przedstawią Twój horoskop dzienny. W Ars Technica pójdziemy inną drogą, czerpiąc inspirację z bardzo realistycznych obrazów wszechświata pełnego gwiazd i cudów.

Dzień dobry. Jest 23 października, a dzisiejsze zdjęcie przedstawia nowy widok gromady gwiazd w Małym Obłoku Magellana, jednej z najbliższych Ziemi galaktyk. Szacuje się, że w tej galaktyce znajduje się 3 miliardy gwiazd, co wydaje się dużą liczbą. Jest jednak bardzo mała w porównaniu do najbliższej galaktyki o rozmiarach podobnych do naszej Drogi Mlecznej. Byłaby to Galaktyka Andromedy, która zawiera szacunkowo bilion gwiazd. To dużo.

Tak czy inaczej, jednym z najpiękniejszych obiektów Małego Obłoku Magellana jest jasna gromada gwiazd znana jako NGC 346, odkryta przez szkockiego astronoma około 200 lat temu. Niektóre z tych gwiazd mogą mieć nawet dwa miliony lat.

Na dzisiejszym zdjęciu widzimy NGC 346 w podczerwieni z należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Na tym zdjęciu kolor niebieski reprezentuje krzemiany i cząsteczki chemiczne zawierające sadzę, znane jako wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Według NASA łuk pośrodku po lewej stronie może być odbiciem światła gwiazdy znajdującej się w pobliżu środka łuku. Jasne plamy i włókna wskazują obszary zawierające dużą liczbę protogwiazd. Astronomowie poszukiwali najbardziej czerwonych gwiazd i znaleźli 1001 punktowych źródeł światła, większość z nich pochodziła z młodych gwiazd wciąż osadzonych w zapylonych kokonach.

źródło: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba należący do NASA.

Chcesz wysłać zdjęcie do Daily Telescope? Skontaktuj się z nami i przywitaj.