14 września, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czy Polsce uda się uratować Odrę przed toksycznymi zakwitami glonów? – DW – 22.08.2024

Czy Polsce uda się uratować Odrę przed toksycznymi zakwitami glonów? – DW – 22.08.2024

Dwa lata po tym, jak złote algi zabiły w Odrze setki tysięcy ryb, ślimaków i małży, polskie władze w ostatnich tygodniach walczyły o powstrzymanie katastrofy ekologicznej.

Nadtlenek wodoru, substancja chemiczna powszechnie kojarzona z rozjaśnianiem włosów, wstrzyknięto do odcinka dopływów Odry – znanego również jako Prymensium parvum – wielokrotnie zabijając tony ryb.

Polska nie jest sama w obliczu wyzwania ekologicznego na rzece Odrze, która wznosi się w Czechach i spływa, tworząc granicę Polski z Niemcami. Z badania opublikowanego w zeszłym roku w czasopiśmie Science wynika, że ​​na całym świecie częstotliwość i intensywność zakwitów glonów znacznie wzrosła. Natura.

Martwe ryby w Odrze
Niektóre rodzaje glonów wytwarzają toksyny szkodliwe dla zwierząt i ludziZdjęcie: Patrick Blul/dpa/Image Alliance

Co to są zakwity glonów i dlaczego powstają?

Glony to mikroskopijne organizmy występujące w oceanach, jeziorach i rzekach.

Są niezbędne dla ekosystemów wodnych. Kiedy jednak wymykają się spod kontroli i szybko, niektóre gatunki – na przykład te występujące u wydry – wytwarzają toksyny, które szkodzą rybom, ludziom i innym częściom ekosystemu.

Zakwity glonów są spowodowane kombinacją czynników środowiskowych, w tym wyższych temperatur, zwiększonego oświetlenia i zwiększonej ilości składników odżywczych w wodzie z powodu zanieczyszczeń pochodzących z rolnictwa i systemów kanalizacyjnych. Niektóre badaniaMówi się, że zakwity mogą się nasilić wraz ze wzrostem temperatury ze względu na zmiany klimatyczne.

Mówi się, że wydra wyginie do 2022 roku „Katastrofa środowiskowa spowodowana przez człowieka” Naukowcy odkryli, że duże zasolenie wody, spowodowane zrzutami do rzeki z kopalni węgla i innych gałęzi przemysłu, jest głównym czynnikiem powodującym zakwity złocistych glonów.

Prymensium nie wytwarza rzucających się w oczy kwiatów. Pierwszą oznaką, że coś jest nie tak, może być zepsuta lub martwa ryba.

Algi kwitną w Republice Południowej Afryki
Niektóre badania sugerują, że zakwity glonów zwiększają się na całym świecie pod względem częstotliwości i intensywnościZdjęcie: Esa Alexander/REUTERS

Jaki wpływ na środowisko ma obróbka nadtlenkiem wodoru?

Nadtlenek wodoru 90% zabitych Jak wynika z raportu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, celem złocistych glonów było skrzyżowanie Kanału Kliwickiego z rzeką Kłodnicą uchodzącą do Odry.

To nie pierwszy raz, kiedy do zabicia tego stworzenia użyto wybielacza: In Testy w Wielkiej Brytanii 2017 On także uznał to za sukces. Jednak według Christiana Woltera, badacza z niemieckiego Instytutu Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza, po raz pierwszy zastosowano go w rzece, a nie w wodzie stojącej.

Wpływ stosowania tej substancji chemicznej na środowisko nie jest jeszcze w pełni poznany – wyjaśnia Jacek Engel, szef polskiej fundacji ekologicznej organizacji pozarządowej GreenMind. Engel dodał, że jego koledzy prowadzili badania nad wpływem nadtlenku wodoru na inne części ekosystemu, takie jak plankton – małe organizmy będące ważnym źródłem pożywienia w zbiornikach wodnych.

Lokalny wpływ, jaki może to mieć na konkretny obszar rzeki, należy porównać z potencjalnym szerszym wpływem umożliwienia rozprzestrzeniania się złotych glonów, wyjaśnił Wolter. „Ponieważ nie tylko zabija Prymenesium parvum. Zabija wszystko… a jednocześnie zabija organizmy w określonym miejscu, aby ocalić cały system Odry”.

Czerwone algi kwitną w Australii
Kwiaty glonów mogą mieć wiele kolorów, w tym zielony, złoty, brązowy lub czerwony Zdjęcie: WILLIAM WEST/AFP/Getty Images

Wolter powiedział, że polskie władze utworzyły kilka punktów monitorujących, w których mierzy się szybkość rozpraszania nadtlenku wodoru i jego wpływ na bezkręgowce, glony i ryby.

Elisabeth Varga, naukowiec z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu, wyjaśniła, że ​​ważne jest uzyskanie odpowiedniego stężenia substancji chemicznej, aby nie zaszkodzić innym gatunkom. „Musisz znaleźć stężenie wystarczająco wysokie, aby uszkodzić mikroalgi i zatrzymać ich rozwój, ale nie tak wysokie, aby nie miało to wpływu na wszystkie inne dzikie zwierzęta”.

Według Brytyjskie badania nad leczeniemNadtlenek wodoru po pewnym czasie ulega rozkładowi i szybko staje się nieszkodliwy. Badania wykazały również, że „leczenie nie miało wpływu na ryby i makrobezkręgowce”.

Czy stosowanie nadtlenku wodoru do zabijania zakwitów glonów jest skuteczną odpowiedzią?

„Nadtlenek wodoru to stosowany przez nich środek krótkotrwały” – powiedział Julios Kontzo, toksykolog środowiskowy w Greenpeace w Niemczech. „Ale to nie jest rozwiązanie problemu, jaki mamy nad Odrą”.

Ministerstwo Klimatu podkreśliło, że użycie nadtlenku wodoru jest środkiem nadzwyczajnym.

Kontso powiedział, że głównym rozwiązaniem jest znaczne obniżenie przez władze obecnych dopuszczalnych wartości ścieków odprowadzanych do rzeki przez kopalnie węgla i inne przedsiębiorstwa, ponieważ znacznie zwiększa to zasolenie wody.

Polska: Katastrofa na Odrze 2022 wpływa na lokalną turystykę

Aby obejrzeć ten film, włącz JavaScript i zaktualizuj swoją przeglądarkę internetową Obsługuje wideo HTML5

Wolter powiedział, że stosowanie nadtlenku wodoru jest przykładem walki z objawami, ale nie z pierwotnym problemem. „Wiemy, że Prymensium parvum to słonawa alga wodna, a głównym powodem jej obecności w Odrze jest zawartość soli”.

Według Greenpeace Polska wiele dopływów Odry, do których trafiają ścieki z wielu kopalń węgla kamiennego, ma wyższe zasolenie wody niż Morze Bałtyckie. Badanie opublikowane w ubiegłym roku. Grupa nazwała tę decyzję „przerażającą”, ponieważ Odra jest rzeką słodkowodną, ​​a Bałtyk jest morzem słonowodnym.

„Powiedziałbym, że sytuacja jest podobna do tej, którą zaobserwowaliśmy w zeszłym roku, a czasem gorsza niż ta, którą zaobserwowaliśmy w 2022 r.” – powiedział Kontso, odnosząc się do poziomu soli w rzece.

Wiceminister klimatu ogłosił plany budowy zakładów odsalania, które poprawią jakość wody w Odrze.

Jednak niemiecka grupa ekologiczna BUND i inne podmioty w Polsce argumentują, że ochrona Odry musi wykraczać poza środki polegające na monitorowaniu i powstrzymywaniu zrzutów soli. .

Wolter powiedział, że istnieje wiele rygorystycznych przepisów UE dotyczących rzek.

„Problemem jest realizacja. Nie dotyczy to tylko Polski, są też inne państwa członkowskie… 60% rzek w krajach europejskich nie jest w dobrym stanie środowiskowym”. Wolter twierdzi, że większość niemieckich rzek nie spełnia celów Ramowej Dyrektywy Wodnej UE, która została ustanowiona w celu poprawy jakości wód w Europie.

Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniami – wspólne porozumienie pomiędzy Czechami, Niemcami i Polską – coraz bardziej angażuje się w monitorowanie rzeki po katastrofie w 2022 r. i może zyskać uprawnienia do działania – stwierdził Wolter.

Edytowany przez: Jennifer Collins