Voyager 1 to najdalszy obiekt ludzki w historii od Ziemi. Znajduje się obecnie ponad 24 miliardy kilometrów (15 miliardów mil) od naszej planety i leci w przestrzeni międzygwiazdowej. Od wystrzelenia w sierpniu 1977 roku statek kosmiczny utrzymuje kontakt z Ziemią, jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy kontakt ten stał się nieistotny. Czy grozi nam utrata drugiego najdłużej działającego statku kosmicznego w historii ludzkości? Aby się tego dowiedzieć, rozmawialiśmy z NASA.
NASA monitoruje problem od września, kiedy Voyager zaczął działać nieprawidłowo. Rozmawiając z zespołem Voyagera na temat problemu i jego rozwiązań, powiedzieli nam, że teraz lepiej rozumieją, na czym polega problem i mają nadzieję, że dzięki tej wiedzy uda im się przywrócić Voyagera 1 do działania.
„We wrześniu 2023 roku pojawił się problem z danymi pochodzącymi z Voyagera 1. Zwykle wysyłana w kodzie binarnym lub ciągu zer i jedynek reprezentujących słowa, sonda zamiast tego wysyłała naprzemiennie tylko jedynki i zera. W rzeczywistości komunikacja między statkiem kosmicznym a Ziemią była nadal połączona, ale „głos” Voyagera został zastąpiony monotonnym sygnałem wybierania. Voyagera NASA Zespół inżynierów wyjaśnił IFLScience.
„Z powodu tego problemu naukowcy nie otrzymują żadnych danych naukowych ani aktualizacji na temat stanu i stanu sondy, w tym informacji, które mogłyby ujawnić źródło problemu. Za pomocą różnych pośrednich środków zespół doszedł do wniosku, że problem jest najprawdopodobniej związany z systemu danych lotu, będącego jednym z komputerów pokładowych łazika. Zespół ciężko pracuje nad rozwiązaniem problemu, ale proces ten może zająć miesiące.
System danych lotu (FDS) konfiguruje każdy instrument Voyagera 1 i kontroluje jego działanie, a także gromadzi wszystkie dane odbierane przez statek kosmiczny. Formatuje go również do transmisji, więc szkoda, że nie możemy go uruchomić. . Próby naprawienia błędu nie zakończyły się dotychczas sukcesem, ale w nadchodzących tygodniach należy spodziewać się bardziej skomplikowanych prób.
„Zespół wypróbował kilka «prostych» rozwiązań, takich jak zresetowanie FDS do stanu, w jakim znajdował się przed wystąpieniem problemu” – powiedział IFLScience zespół.
„W tym tygodniu zespół wyśle do statku kosmicznego więcej poleceń, aby zebrać informacje o stanie systemów pokładowych. W nadchodzących tygodniach zespół spodziewa się rozpocząć bardziej agresywne próby zresetowania różnych systemów, które mogą mieć wpływ na FDS”.
Pomimo ograniczeń masy w chwili startu oba statki kosmiczne były wyposażone w systemy FDS, ale kopia zapasowa Voyagera 1 nie powiodła się w 1981 r. (na szczęście już po minięciu Saturna). W tamtym czasie większość ludzi w NASA uważała, że Voyager 1 wykonał swoje zadanie, ponieważ w przeciwieństwie do Voyagera 2 nie przeleciał przez żadne inne światy.
Zamiast tego oba łaziki sporządziły mapę heliosfery, zbadały źródła promieniowania ultrafioletowego z dala od zakłóceń Słońca i badały pola magnetyczne daleko od Słońca. Dwa z przyrządów Voyagera 1 uległy awarii, a pięć zostało wyłączonych przez kontrolę naziemną, ponieważ „nie jest to już priorytetem”. Cztery z nich (o jeden mniej niż Voyager 2) nadal działają, a przynajmniej działały przed usterką FDS. W szczególności magnetometr i system promieniowania kosmicznego okazały się nieocenione w dłuższej misji. Być może nadal gromadzą dane, ale potrzebują skutecznej usługi FDS, aby zwrócić nam te informacje.
„Nie ma kopii zapasowej FDS, więc jeśli zespół nie będzie w stanie rozwiązać tego problemu, prawdopodobnie będzie to koniec operacji Voyagera 1. Jednak Voyager 2 jest nominalnie sprawny; zespół Voyagera powiedział, że misja Voyagera będzie kontynuowana tak długo, jak sonda pozostaje sprawna.” .
Sytuacja jest niebezpieczna, ale zespół nie traci nadziei i my też nie. Życzę im powodzenia, gdy zastanawiają się, jak przywrócić naszemu międzygwiezdnemu podróżnikowi czysty kontakt z Ziemią.
More Stories
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Według skamieniałości prehistoryczna krowa morska została zjedzona przez krokodyla i rekina
Wystrzelenie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zostało wstrzymane ze względu na zbliżanie się dwóch głównych misji załogowych lotów kosmicznych