22 marca, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Chińskie media państwowe starają się uspokoić opinię publiczną w sprawie koronawirusa

WUHAN (Reuters) – Tysiące Chińczyków wyszło na ulice, aby świętować Nowy Rok, podczas gdy władze i media państwowe starały się uspokoić opinię publiczną, że epidemia COVID-19 ogarniająca kraj jest pod kontrolą i zbliża się do szczytu.

Chociaż wiele osób w dużych miastach nadal izolowało się, gdy wirus rozprzestrzeniał się wśród ludności, obchody Nowego Roku wydawały się w większości niezmienione, ponieważ ludzie świętowali koniec 2022 i początek 2023 roku.

W Wuhan, gdzie koronawirus został po raz pierwszy zidentyfikowany pod koniec 2019 r., mieszkańcy stwierdzili, że obawy dotyczące wpływu złagodzenia surowych ograniczeń wolnych od COVID na życie z chorobą zmniejszyły się — przynajmniej w przypadku młodych i zdrowych ludzi.

„Zasadniczo, moi przyjaciele i ja czujemy się teraz względnie pozytywnie i optymistycznie” – powiedział 29-letni nauczyciel o przydomku Wu. „Wiele osób wychodzi i spaceruje”.

„Wszyscy wiemy, że szczególnie ci, którzy są w średnim wieku i starsi, zwłaszcza ci powyżej 60 roku życia, a zwłaszcza ci z chorobami współistniejącymi, zostaną dotknięci tym wirusem” – powiedział.

Długa kolejka ludzi ustawiła się na oddziale ratunkowym szpitala Tongji w Wuhan, głównej placówce dla pacjentów z COVID-19, takich jak 72-letnia Huang, która chciała być identyfikowana tylko po nazwisku.

„Nie czuję się dobrze. Nie mam energii. Nie mogę oddychać. Kiedyś byłem zdrowy. Miałem prześwietlenie, żeby sprawdzić płuca… Ten szpital to za dużo kłopotów, trzeba czekać na Tak długo.”

Dane są monitorowane

Nagła zmiana w Chinach w zakresie kontroli COVID – a także dokładność danych dotyczących przypadków i zgonów – jest pod coraz większą kontrolą w kraju i za granicą.

Gwałtowny wzrost liczby przypadków wywołał nowe obawy dotyczące kondycji gospodarki, aw swoich pierwszych publicznych komentarzach od czasu zmiany polityki prezydent Xi Jinping w swoim przemówieniu noworocznym wezwał do większych wysiłków i jedności, gdy Chiny wkraczają w „nową fazę”.

READ  Pekin ściga się, by powstrzymać „pilną i ponurą” epidemię Covid, gdy Szanghaj pozostaje w zamknięciu

Chiny zgłosiły jedną nową śmierć COVID-19 na kontynencie 31 grudnia, tego samego dnia wcześniej, podało w niedzielę Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Oficjalna łączna liczba ofiar śmiertelnych w Chinach wynosi obecnie 5249, znacznie mniej niż w innych dużych krajach. Rząd odrzucił zarzuty, jakoby celowo zaniżał całkowitą liczbę zgonów.

Do domu pogrzebowego Hankou na obrzeżach Wuhan w niedzielę przybył przerywany strumień żałobników i kierowców.

Personel przy wejściu do silnie strzeżonego obiektu odmówił odpowiedzi na pytania dotyczące niedawnego obciążenia pracą. Ale domy pogrzebowe w innych miastach w Chinach – w tym w Chengdu i Pekinie – powiedziały, że są bardziej zajęte niż kiedykolwiek, odkąd Chiny nagle zniosły ograniczenia COVID w zeszłym miesiącu.

Chińskie CDC zgłosiło w sobotę 5138 oficjalnie potwierdzonych przypadków, ale po wstrzymaniu masowych testów eksperci twierdzą, że rzeczywista liczba infekcji jest znacznie wyższa.

Dzienne przypadki osiągnęły ostatnio szczyt około 60 000, a obecnie wynoszą około 19 000, podały w niedzielę państwowe media w południowo-wschodnim chińskim mieście Guangzhou.

Władze próbują uspokoić opinię publiczną, że sytuacja jest pod kontrolą, a Xinhua opublikował w niedzielę artykuł redakcyjny, w którym stwierdził, że obecna strategia jest „zaplanowanym podejściem opartym na nauce”, które odzwierciedla zmieniającą się naturę wirusa.

ponownie Ubezpieczenie

Osobno Xinhua powiedział, że produkcja leków przyspieszyła w ciągu ostatniego miesiąca, a produkcja środków przeciwbólowych ibuprofenu i paracetamolu osiągnęła obecnie 190 milionów tabletek dziennie, pięć razy więcej niż na początku grudnia.

Powiedziała, że ​​produkcja zestawów do testów antygenowych prawie się podwoiła do 110 milionów dziennie w ciągu miesiąca.

W niedzielę Australia i Kanada dołączyły do ​​Stanów Zjednoczonych i innych krajów, wymagając od podróżnych z Chin przedstawienia negatywnego testu na COVID-19 po przyjeździe. Marokańskie MSZ poinformowało, że Maroko wprowadzi zakaz dla osób przyjeżdżających z Chin.

READ  Dyrektor banku zwolniony za rzekome oddanie moczu pasażerowi samolotu – DW – 01.06.2023

Australijski minister zdrowia Mark Butler powiedział, że zostaną rozważone dodatkowe środki w związku z obawami, że Chiny nie ujawniają wystarczających informacji na temat charakteru i zasięgu obecnej epidemii.

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w niedzielę zaoferował Chinom „niezbędną pomoc”, aby pomóc im poradzić sobie z gwałtownym wzrostem przypadków COVID-19.

Dodatkowe raporty Martina Quinna Pollarda z Wuhan i Davida Stanawaya z Szanghaju; Montaż przez Neila Vollicka

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.