3 lipca, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Chińscy astronauci wystrzeliwują na stację kosmiczną, gdy budowa wkracza na najwyższy bieg

Chińscy astronauci wystrzeliwują na stację kosmiczną, gdy budowa wkracza na najwyższy bieg

  • Chińska stacja kosmiczna ma powstać do końca 2022 r.
  • Astronauci z Shenzhou-14 nadzorują przybycie dwóch ostatnich modułów
  • Stacja kosmiczna dla uczczenia stałej chińskiej populacji w kosmosie

PEKIN (Reuters) – Chiny wysłały w niedzielę trzech astronautów na sześciomiesięczną misję, aby nadzorować kluczowy okres budowy stacji kosmicznej, której ostatnie moduły mają zostać wystrzelone w nadchodzących miesiącach.

Stacja kosmiczna, ukończona pod koniec roku, będzie znaczącym kamieniem milowym w trwającym trzy dekady chińskim programie kosmicznym, który po raz pierwszy został zatwierdzony w 1992 roku i początkowo nazwany „Projektem 921”. Ogłosi również rozpoczęcie stałego zamieszkania Chińczyków w kosmosie.

Ukończenie budowy, która masowo stanowi około jednej piątej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), jest źródłem dumy dla zwykłych Chińczyków, którzy koronują prezydenta Xi Jinpinga na 10 lat na przywódcę rządzącej Partii Komunistycznej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rakieta Long March-2F, która została użyta do wystrzelenia pierwszego chińskiego załogowego lotu kosmicznego podczas misji Shenzhou-5 w 2003 roku, wystartowała z Centrum Wystrzeliwania Satelitarnego Jiuquan na pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach o godzinie 10:44 (0244 GMT). Transmisja na żywo w państwowej telewizji pokazała statek kosmiczny Shenzhou-14 lub „boską arkę” i jego trzech astronautów.

„Widziałam premierę Shenzhou-5, kiedy byłam uczennicą szkoły podstawowej, a teraz mamy Shenzhou-14” – powiedziała Reuterowi twórca mediów społecznościowych Zhanna Zhang.

„Oczywiście jestem bardzo podekscytowany i bardzo dumny jako Chińczyk. Jesteśmy o krok od stania się supermocarstwem w kosmosie” – powiedział 25-latek.

Budowa rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku wraz z uruchomieniem pierwszej i największej z trzech jednostek – Tianhe – kwater mieszkalnych dla odwiedzających ją astronautów. Jednostki laboratoryjne Wentian i Mengtian zostaną uruchomione odpowiednio w lipcu i październiku.

Dowódca misji Shenzhou-14 Qin Dong (lat 43) i jego koledzy Liu Yang (lat 43) i Kai Zhuzhi (46 lat), wszyscy z drugiej chińskiej grupy astronautów, będą mieszkać i pracować na stacji kosmicznej przez około 180 dni przed powrotem na Ziemię w grudniu . Wraz z przybyciem załogi Shenzhou-15.

READ  Vincent Chiarella został zidentyfikowany jako jeden z 3 Amerykanów znalezionych martwych w Sandals Emerald Bay

kluczowa bitwa

Były pilot sił powietrznych Chen wraz z Liu, która dziesięć lat temu została pierwszą chińską kobietą astronautką w kosmosie i jest pierwszą kobietą astronautką w misji kosmicznej Tsai, będzie nadzorować spotkanie, dokowanie i integrację Wentian i Mengtian z jednostką podstawową.

Zamontują również sprzęt wewnątrz i na zewnątrz stacji kosmicznej oraz przeprowadzą szereg badań naukowych.

„Misja Shenzhou-14 to kluczowa bitwa w fazie budowy chińskiej stacji kosmicznej” – powiedział Chen na konferencji prasowej w Jiuquan w sobotę. Zadanie będzie trudniejsze, będzie więcej problemów, a wyzwania będą większe. „

Po ukończeniu stacja kosmiczna w kształcie litery T może pomieścić do 25 szafek laboratoryjnych, z których każda jest małym laboratorium, w którym można przeprowadzać eksperymenty. Wentian zostanie wyposażony do wspierania badań w dziedzinie nauk przyrodniczych, podczas gdy Mengtian skoncentruje się na eksperymentach mikrograwitacyjnych.

Wentian będzie również zawierał kabinę śluzy do lotów poza pojazdem, a także krótkoterminowe zakwaterowanie dla astronautów podczas rotacji załogi.

Stacja kosmiczna ma mieć co najmniej dekadę.

Jego zdolność do pomieszczenia tylko trzech astronautów przez dłuższy czas, w porównaniu do siedmiu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nie powstrzymała Chin od wystosowania zaproszeń do zagranicznych astronautów w ich ambicjach umiędzynarodowienia stacji kosmicznej.

Zastępca projektanta stacji kosmicznej powiedział chińskim mediom w zeszłym roku, że trzymodułowa stacja może zostać w przyszłości rozbudowana do czterech jednostek o różnych konfiguracjach.

Symulator Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, statki kosmiczne i moduły wystrzeliwane przez inne kraje są również mile widziane do dołączenia i dołączenia do chińskiej stacji w dłuższej perspektywie. Badane są również komercyjne loty kosmiczne ludzi do stacji.

(Sprawozdanie Ryana Wu i Elli Kao) Montaż przez Williama Mallarda i Muralikumara Anantharamana

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.