14 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

China Evergrande wstrzymuje działalność w związku z nowymi zawirowaniami na rynku nieruchomości

Zaledwie kilka tygodni temu China Evergrande, największy na świecie zadłużony deweloper, pisał swój ostatni rozdział i pracował nad rozwiązaniem swoich finansowych sporów z wierzycielami. Potem przyszedł potok złych wiadomości i strony zostały wyrwane.

Pracownicy należeli do działu zarządzania majątkiem firmy zatrzymany Przez władze. Według doniesień dwóch byłych dyrektorów najwyższego szczebla jest przetrzymywanych, a szef miliarder jest pod obserwacją policji. Inwestorzy uciekli, sprzedając swoje akcje, co spowodowało, że w ciągu ostatniego tygodnia akcje spółki, która już borykała się z trudnościami, spadły o ponad 40 procent.

Problemy krążące wokół Evergrande – w sercu kryzysu mieszkaniowego zagrażającego gospodarce – pogłębiły się w czwartek, kiedy firma bez podania powodu zawiesiła obrót akcjami swoich trzech spółek notowanych na giełdzie w Hongkongu.

Evergrande przekazało niewiele informacji na temat ostatnich wydarzeń z udziałem swojej kadry kierowniczej, które zostały ujawnione przez chińską policję i zgłoszone przez media krajowe i zagraniczne. Zamiast tego osoby z zewnątrz wypełniają luki w oświadczeniu, że Evergrande jest objęte dochodzeniem i nie będzie mogło przystąpić do zdecydowanej restrukturyzacji swojego zadłużenia.

Przyspieszające wydarzenia zwiększają presję na decydentów w Pekinie, którzy próbują zaradzić kryzysowi na rynku nieruchomości w Chinach. Dwa lata temu upadek Evergrande z długiem wynoszącym 300 miliardów dolarów postawił świat na krawędzi. Teraz firma znów znalazła się w centrum uwagi, a jej niezdolność do rozwiązania problemów z pożyczkodawcami kładzie się cieniem na chińskim rynku nieruchomości, który jest już pełen oznak niewypłacalności.

Niepewność co do losów Evergrande, które w lipcu zatrudniało prawie 110 000 pracowników, pogłębia obawy dotyczące dziesiątek innych deweloperów, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat nie wywiązali się ze zobowiązań. Inny duży chiński deweloper, Country Garden, który w pierwszej połowie roku odnotował stratę w wysokości 7,3 miliarda dolarów, pracuje nad uregulowaniem swoich długów z obligatariuszami.

„Rodzi to więcej pytań niż odpowiedzi” – stwierdziła Sandra Chow, współkierująca badaniem regionu Azji i Pacyfiku w firmie CreditSights zajmującej się analizą kredytową. „W środowisku, w którym ludzie są zestresowani, to nie pomaga. W sektorze nieruchomości nastroje były już złe.

Akcje giełdowe chińskich nieruchomości spadły i w ostatnich dniach osiągnęły najniższy poziom od lat. Kupujący domy są kapryśni. Również część inwestorów zagranicznych, którzy pożyczyli pieniądze chińskim deweloperom, zaczyna tracić pewność, że w ogóle odzyskają pieniądze.

Chiński rynek mieszkaniowy, napędzany wcześniej pożyczkami, cierpi od kilku lat, odkąd Pekin ograniczył zdolność firm z branży nieruchomości do zaciągania większego zadłużenia. W 2021 roku Evergrande było jedną z pierwszych i najbardziej znanych firm, które nie spłacały niezapłaconych faktur. W ślad za nimi podążyło kilkudziesięciu innych prywatnych deweloperów, budząc obawy dotyczące szerszej gospodarki Chin, która od dawna opiera swój rozwój na rynku mieszkaniowym.

Wyjście Chin z blokad związanych z pandemią na początku tego roku napawa optymizmem, że część deweloperów będzie w stanie kontynuować prace, napędzana sprzedażą nowych domów i postępem w negocjacjach z wierzycielami. Traderzy w dalszym ciągu wymieniali obligacje deweloperów znajdujących się w trudnej sytuacji, czasem na centy za dolara, spodziewając się, że będą mogli zarobić pieniądze, gdy spółki uregulują swoje długi.

Jednak w ostatnich miesiącach rynek mieszkaniowy załamał się, a sprzedaż mieszkań spadła. Utrata zaufania wśród nabywców domów ograniczyła kilku pozostałych deweloperów, którym udało się uniknąć niewypłacalności.

W ostatnich tygodniach Pekin zaproponował nowe środki mające na celu ożywienie rynku nieruchomości, takie jak obniżenie oprocentowania kredytów hipotecznych. Niektóre z największych miast Chin próbowały złagodzić ograniczenia w zakupach domów. Jednak ich wysiłki niewiele zrobiły, aby odwrócić szerszy pesymizm wśród chińskich gospodarstw domowych, które są głęboko zaniepokojone wydatkami. Jednemu z głównych deweloperów, firmie China Oceanwide, grozi sądowa likwidacja ze względu na niecierpliwość zagranicznych wierzycieli. Evergrande stwierdziło w zeszłym tygodniu, że musi ponownie ocenić swoją propozycję restrukturyzacji, ponieważ sprzedaż nie spełniła oczekiwań, co zbliża ją do potencjalnej likwidacji.

Po drodze wycofali się pozostali wierzyciele, którzy wierzyli, że deweloperzy będą w stanie spłacić część swoich rachunków.

„Uważamy, że w ten sektor nie można inwestować” – powiedział Michel Lowe, dyrektor generalny SC Lowe, firmy inwestycyjnej, która wcześniej zajmowała niewielką pozycję w obligacjach Evergrande, powołując się na słabe informacje i ujawnienia.

Kłopoty Evergrande i innych deweloperów odsłoniły głębsze problemy w chińskim systemie finansowym, który od dawna charakteryzuje się niepohamowanym zaciąganiem pożyczek, niekontrolowaną ekspansją i często korupcją. Jednak nawet gdy organy regulacyjne zaostrzają zasady i próbują zmusić firmy do działania, Evergrande w dalszym ciągu wyróżnia się złym zarządzaniem korporacyjnym.

Kiedy dwa lata temu Evergrande stanęło w obliczu kryzysu finansowego, zwróciło się do swoich pracowników, co skłoniło wielu do pożyczenia jej pieniędzy za pośrednictwem jednostki zarządzającej majątkiem. Władze miasta Shenzhen w południowych Chinach poinformowały w tym miesiącu, że zatrzymały niektórych pracowników jednostki ds. zarządzania majątkiem.

Evergrande potwierdziło aresztowania, nie podając żadnych szczegółów, co stanowi nową zagadkę dla firmy, która nigdy nie przywiązywała szczególnej wagi do informowania inwestorów. Następnie spółka odwołała ważne spotkania w celu sfinalizowania planu restrukturyzacji, obwiniła pogarszającą się sprzedaż i oświadczyła, że ​​nie może emitować nowego długu w ramach planu restrukturyzacji ze względu na dochodzenie dotyczące jej głównej działalności, której akcje są przedmiotem obrotu na kontynencie.

Inwestorzy pozostawieni w ciemnościach przez Evergrande w ostatnich dniach trzymają się doniesień medialnych. O sprawie poinformowały w poniedziałek chińskie media Caixin Doniesiono, że władze zatrzymały Xia Haijun, byłego dyrektora generalnego Evergrande i Pana Daronga, byłego dyrektora finansowego. Dwóch byłych dyrektorów Evergrande złożyło rezygnację w zeszłym roku w związku z zaangażowaniem w plan przesunięcia 2 miliardów dolarów ze spółki zależnej do kasy głównego holdingu Evergrande.

Potem w środę Bloomberga W wiadomościach podano, że Hui Ka Yan, założyciel Evergrande, został zabrany przez policję i znajdował się pod obserwacją. Firma nie potwierdziła aresztowania Pana, Chii ani Hui, ale w czwartek zawiesiła działalność trzech swoich spółek notowanych na giełdzie w Hongkongu.

W miarę jak negocjacje w sprawie spłaty zagranicznych wierzycieli firm takich jak Evergrande słabną, a wierzyciele stają się coraz bardziej pesymistyczni, ważne źródło finansowania chińskich firm wysycha.

„Zamykają się drzwi dla chińskich firm do emitowania długów za granicą” – powiedziała Alicia Garcia Herrero, główna ekonomistka Natixis na region Azji i Pacyfiku.

Pani Garcia Herrero stwierdziła, że ​​prywatne chińskie firmy, jeśli chcą się rozwijać, będą musiały być w stanie pozyskać pieniądze od inwestorów zagranicznych. Większość inwestorów nie czuje się już komfortowo, robiąc to, dodała.

„Kiedy będą potrzebować rynku, czy go tam będzie? Nie sądzę”.