Polski Indeks Cen Producentów (PPI) wzrósł w lutym o 15,9% r/r, po skorygowanym wzroście o 16,1% r/rw poprzednim miesiącu, podał krajowy urząd statystyczny GUS 18 marca.
PPI jest jednym z najwyższych poziomów od końca lat 90-tych. Rosnące ceny w sektorze przemysłowym przełożą się na wyższe ceny konsumpcyjne, co wpłynie na CBI, kluczowy wskaźnik inflacji.
Spadek PPI w lutym wskazuje, że szok cenowy związany z zeszłorocznym wzrostem cen energii zaczął ustępować ”- powiedział PKO BP, polski bank kontrolowany przez państwo.
Słabe, luzowanie będzie krótkotrwałe, bo atak Rosji na Ukrainę przywróci wzrost cen w całej gospodarce, a energia znów będzie droga.
Istnieją jednak kampusy, w których popyt jest duży. Nawet przybycie 2 mln uchodźców z Ukrainy nie oznacza wzrostu bezrobocia, ale raczej zmniejszenie ogromnego niedoboru siły roboczej, który od dawna nęka polską gospodarkę.
Bank Millennium powiedział, że wojna „zwiększy presję inflacyjną na poziomie producentów, co widać nie tylko w wysokich cenach surowców energetycznych, ale także w wysokich cenach niektórych metali przemysłowych”.
Rosja i Ukraina są głównymi dostawcami wyrobów stalowych, przewodów elektrycznych czy niklu.
Odczyt PPI prawdopodobnie będzie dodatkowym wsparciem dla Narodowego Banku Polskiego do podwyżki stóp procentowych po raz siódmy z rzędu w kwietniu.
„NBP dąży do obniżenia inflacji do celu w średnim okresie i utrzymania oczekiwań inflacyjnych. [It] Cykl oszczędnościowy musi być kontynuowany [and] Naszym zdaniem docelowa stopa procentowa wzrośnie do 5% wobec obecnych 3,5%” – powiedział Bank Millennium.
Ceny w przeważonym segmencie przetwórczym wzrosły w lutym o 14,2% r/r wobec 13,8% r/rw poprzednim miesiącu, dane pokazały załamanie.
Ceny w górnictwie i kamieniołomach wzrosły w lutym o 22,3% rok do roku (styczeń +24,6% r/r po rewizji).
Ceny energii elektrycznej, gazu i mediów wzrosły w lutym o 26,6% po skorygowanym wzroście o 29,9 pp w poprzednim miesiącu. Ceny w segmencie zaopatrzenia w wodę wzrosły o 0,2 pp do 4,4% r/rw styczniu.
W ujęciu miesięcznym PPI wzrósł w lutym o 0,9% po zrewidowanym 2,4% m/mw styczniu, jak wynika z danych GUS.
Wskaźnik wzrósł o 0,7% m/mw górnictwie i wydobywaniu oraz 1,1% m/mw produkcji. W segmencie użyteczności publicznej PPI spadł o 1,5% m/m i dodał 0,4% m/m do zaopatrzenia w wodę.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35