Prezydent Joe Biden Mówi się, że rozważa wyjazd do Europy na spotkanie NATO Alianci na wojnie na Ukrainie śladami wiceprezydenta Kamala Harris.
Ponieważ inwazja Rosji na Ukrainę trwa już trzeci tydzień, administracja Bidena nałożyła na Rosję serię sankcji, próbując ukarać rosyjskiego prezydenta. Władimir Putin. Grzywny te zostały nałożone na NATO i The Unia Europejska (UE)
Biden zapowiedział również, że Rosja zabroni importu ropy, co jeszcze bardziej wpłynie na lukratywny przemysł naftowy Rosji.
Ponieważ prezydent nie odbywał w tym roku żadnych wyjazdów zagranicznych, w poniedziałek poinformowano, że wkrótce może się to zmienić.
Według dwóch źródeł w Białym Domu administracja Bidena rozważa wizytę w krajach europejskich pod koniec marca w celu spotkania się z przywódcami sojuszniczymi. Reuters.
Choć dokładne daty wyjazdu zagranicznego nie są znane, mówi się, że na trasie będzie przystanek prezydencki w Brukseli — kwatera główna NATO znajduje się w stolicy Belgii. Następnie Biden pojedzie do Polski na spotkanie z Prezydentem RP.
Reuters donosi, że rozmowy skoncentrują się na wspólnych wysiłkach zachodnich sojuszników, aby zapobiec dalszej inwazji na reżim Putina na Ukrainie. Mówi się, że wojna pochłonęła już co najmniej kilkaset istnień ludzkich zarówno po stronie rosyjskiej, jak i ukraińskiej.
Sekretarz Prasy Białego Domu Jen Saki Powiedział podczas poniedziałkowej konferencji, że administracja nie podjęła ostatecznej decyzji w sprawie jego zagranicznej podróży. Jednak Zaki powiedział, że prezydent i jego zespół „są w bliskim kontakcie z naszymi partnerami z NATO i sojusznikami europejskimi”.
Jeśli Air Force One poleci do Europy, Biden powtórzy zagraniczną podróż Harrisa z zeszłego tygodnia.
Wiceprezydent najpierw odwiedził Polskę, a następnie udał się do południowej Rumunii, aby przeprowadzić rozmowy z przywódcami zagranicznymi w sprawie rosyjskiej okupacji. Harris zwrócił na nią uwagę po próbach normalizacji stosunków między Polską a Stanami Zjednoczonymi”.
Rozmowy dyplomatyczne między dwoma sojusznikami zostały zawieszone po tym, jak Stany Zjednoczone odrzuciły propozycję Polski dotyczącą wysłania polskich samolotów bojowych do amerykańskiej bazy lotniczej w Niemczech w celu ewentualnego wykorzystania przez Ukrainę. Stany Zjednoczone zablokowały plan złagodzenia ewentualnego niepowodzenia ze strony Rosji.
„Środowisko wywiadowcze ocenia, że transfer MiG-29 na Ukrainę może być błędem, a reakcja Rosji może zwiększyć szanse ekspansji wojskowej z NATO” – powiedział. Pięciokąt Rzecznik John Kirby powiedział, że dostarczenie większej ilości samolotów na Ukrainę „mało prawdopodobne, aby znacząco zmieniło osiągi ukraińskich sił powietrznych w porównaniu z rosyjskimi możliwościami”.
Propozycja Polski podobno nie była oczekiwana przez Biały Dom i spowodowała rozłam w stosunkach międzynarodowych między oboma krajami.
Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Dudą Harris nie skomentował wprost planu lotu. Wiceprezydent powiedział jednak: „Stany Zjednoczone i Polska są zjednoczone w tym, co zrobiliśmy i są gotowe pomóc Ukrainie i narodowi ukraińskiemu”.
Jeśli Biden zakończy podróż do Polski, może spodziewać się dodatkowych spotkań z Dudą, które znajdą się w programie.
Newsweek Zwrócił się do Białego Domu o komentarz.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35