18 sierpnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Biden rozpoczyna swoją piątą rozmowę z prezydentem Chin, chcąc rozładować napięcia na Tajwanie

Biden rozpoczyna swoją piątą rozmowę z prezydentem Chin, chcąc rozładować napięcia na Tajwanie

WASZYNGTON (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden i prezydent Chin Xi Jinping rozpoczęli w czwartek swoje piąte wezwanie jako przywódcy, ponieważ pojawiły się obawy związane z możliwą wizytą na Tajwanie, której zażądały Chiny, przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

Biały Dom powiedział, że wezwanie rozpoczęło się o 8:33 (1233 GMT), a amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że będzie miał szeroki program, w tym dyskusję na temat inwazji Rosji na Ukrainę, której Chiny jeszcze nie potępiły.

W istocie urzędnicy amerykańscy postrzegają wymianę jako kolejną okazję do zarządzania konkurencją między dwiema największymi gospodarkami świata, których stosunki są coraz bardziej zniekształcone przez napięcia wokół demokratycznie rządzonego Tajwanu, który Xi obiecał ponownie zjednoczyć się z kontynentem, w razie potrzeby siłą.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Pekin wydał narastające ostrzeżenia o reperkusjach wizyty Pelosi na Tajwanie, co byłoby dramatycznym, choć bezprecedensowym, przejawem poparcia USA dla wyspy, która, jak twierdzi, stoi w obliczu rosnących chińskich zagrożeń militarnych i gospodarczych.

Waszyngton nie ma oficjalnych stosunków z Tajwanem i prowadzi politykę „jednych Chin”, która dyplomatycznie uznaje Pekin, a nie Tajpej. Ale amerykańskie prawo zobowiązuje do zapewnienia wyspie środków do samoobrony, a w Kongresie wzrosła presja na bardziej widoczne poparcie.

Rzecznik bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, John Kirby, powiedział dziennikarzom w środę.

Jedna z osób poinformowanych o planowaniu rozmowy powiedziała, że ​​administracja Bidena uważa, że ​​zaangażowanie liderów jest najlepszym sposobem na zmniejszenie napięć wokół Tajwanu.

Niektórzy analitycy uważają, że Xi ma również interes w uniknięciu eskalacji, ponieważ oczekuje na bezprecedensową trzecią kadencję na kongresie rządzącej w Chinach partii komunistycznej, który spodziewany jest jesienią.

Biden chce również omówić kwestie klimatyczne i konkurencję gospodarczą, powiedziała osoba prowadząca briefing, a także pomysł ograniczenia ceny rosyjskiej ropy, aby ukarać Moskwę za wojnę na Ukrainie, o czym sekretarz skarbu Janet Yellen podniosła ze swoimi chińskimi odpowiednikami. wcześniej. Lipiec. Czytaj więcej

READ  Bandyta domagający się oszczędności bierze pracowników Banku Bejrut jako zakładników

Administracja Bidena debatuje nad podniesieniem niektórych ceł na chińskie towary w celu złagodzenia rosnącej inflacji, ale urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że decyzji nie spodziewano się przed wezwaniem. Czytaj więcej

Kiedy Biden po raz ostatni rozmawiał z Xi w marcu, ostrzegł przed „konsekwencjami”, jeśli Pekin zapewni materialne wsparcie dla wojny z Rosją, a rząd USA uważa, że ​​czerwona linia nie została przekroczona w ciągu ostatnich miesięcy.

Tajwan skarżył się na intensyfikację chińskich ćwiczeń wojskowych w ciągu ostatnich dwóch lat, aby zmusić go do zaakceptowania suwerenności Pekinu. Tuż przed czwartkowym telefonem wojsko Tajwanu poinformowało, że wystrzeliło flary, aby ostrzec drona, który „zajrzał” na strategicznie położoną i silnie ufortyfikowaną wyspę w pobliżu chińskiego wybrzeża, która mogła przeszukiwać jej obronę. Czytaj więcej

Toksyczne linki

Biały Dom powtórzył, że polityka „jednych Chin” nie zmieniła się pomimo spekulacji na temat możliwej wizyty Pelosiego, czego mówca jeszcze nie potwierdził.

Ostatnia wizyta przewodniczącego Izby Reprezentantów USA na Tajwanie miała miejsce w 1997 r. i jako równorzędna gałąź rządu amerykańska władza wykonawcza ma niewielką kontrolę nad podróżami w Kongresie.

Od tego czasu Chiny urosły do ​​potęgi militarnej i ekonomicznej, a niektórzy analitycy obawiają się, że taka wizyta w czasie napiętych stosunków może doprowadzić do kryzysu na 100-kilometrowej drodze wodnej oddzielającej Chiny od Tajwanu.

Bonnie Glaser, ekspert ds. Chin w German Marshall Fund w Stanach Zjednoczonych, powiedziała.

Powiedziała, że ​​Biden i Xi muszą skupić się na deeskalacji, w tym na potencjalnych mechanizmach zmniejszania ryzyka nieszczęśliwych wypadków.

Kirby powiedziała, że ​​administracja jest w kontakcie z biurem Pelosi, aby upewnić się, że ma „cały kontekst” potrzebny do podejmowania decyzji dotyczących jej podróży.

Chiny oferują niewiele wskazówek, jakie mogą być odpowiedzi, jeśli Pelosi, długoletni krytyk Chin, zwłaszcza w kwestiach praw człowieka, pojedzie na Tajwan.

READ  Bombardowanie linii energetycznych uderzyło w ukraińską elektrownię atomową, wina dwóch stron handlowych

Podnoszenie kwestii Tajwanu może odwrócić uwagę od spowalniającej chińskiej gospodarki, powiedział Martin Chorzimba, starszy pracownik Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona, ale „każda reakcja na tyle silna, by nałożyć sankcje USA, wyrządzi poważne szkody Chinom i światu”. gospodarka.” Czytaj więcej

Chińskie media państwowe poinformowały w czwartek, że kraj będzie się starał osiągnąć jak najlepsze wyniki dla gospodarki w tym roku, ignorując wcześniejsze wezwania, że ​​będzie dążył do osiągnięcia celu wzrostu na 2022 r. Stało się to po spotkaniu na wysokim szczeblu partii komunistycznej pod przewodnictwem przez Xi. Czytaj więcej

Scott Kennedy z Waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych powiedział, że nie wierzy, aby obie strony znalazły się na krawędzi kryzysu, ale że „ryzyko poważnego kryzysu jest znacznie powyżej zera” i ważne jest, aby uniknąć Bidena. zaproszenie do Xi. Niepożądane starcie.

„Pekin, Tajpej i Waszyngton są pełne ludzi pochłoniętych tym, jak wysyłać i interpretować sygnały, które przekazują groźby i uspokajają, i jestem pewien, że nikt nie chce teraz wojny”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe relacje Michaela Martiny, Trevora Honeycutta, Davida Bronstroma i Garretta Renshawa; Dodatkowa sprawozdawczość Martina Quinna Pollarda w Pekinie. Edytowanie przez Raju Gopalakrishnana, Philippę Fletcher i Bernadette Bao

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.