25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Badanie mówi, że letnie upały zabiły 61 000 osób w Europie w 2022 roku

Według doniesień ponad 61 000 osób zmarło w wyniku ekstremalnych fal upałów, które przetoczyły się przez Europę w zeszłym roku Badanie opublikowane w poniedziałek W czasopiśmie Nature Medicine.

Odkrycia sugerują, że dwie dekady wysiłków podejmowanych w Europie w celu przystosowania się do gorętszego świata nie nadążyły za tempem globalnego ocieplenia.

„W idealnym społeczeństwie nikt nie powinien umierać z gorąca” – powiedziała Joanne Pallister, profesor naukowy w Barcelona Institute for Global Health i główna autorka badania.

To lato może być jeszcze gorsze: poza zmianami klimatycznymi Ziemia po raz pierwszy od czterech lat weszła w normalny wzór pogodowy El Niño, tworząc warunki, które ocieplą wiele części świata. Sezon już zaczął bić różne światowe rekordy temperatur.

Naukowcy, którzy badali ubiegłoroczne fale upałów, wykorzystali dane zebrane przez Unię Europejską z 35 krajów, w tym z niektórych państw spoza UE.

Większość zmarłych to kobiety, zwłaszcza te powyżej osiemdziesiątego roku życia. Wśród młodych mężczyzn mężczyźni umierali częściej. Kraje śródziemnomorskie, gdzie temperatury były wówczas wyższe, najbardziej ucierpiały: Włochy, Hiszpania i Portugalia miały najwyższe wskaźniki zgonów związanych z upałami.

Dr Pallister powiedział, że tego lata spodziewane są ekstremalne temperatury na podstawie tego, jak bardzo planeta ociepliła się w ciągu ostatniej dekady. Powiedział, że kiedy temperatury wzrosły, wiele europejskich rządów przygotowało „plany działań na rzecz upałów”, opracowane w odpowiedzi na nieoczekiwaną i bardziej śmiercionośną falę upałów w 2003 r., ale te modyfikacje nie wystarczyły, aby zapobiec masowym ofiarom.

Dr Pallister dodał, że w miarę jak klimat się zmienia, świat może spodziewać się coraz większej liczby zgonów z powodu ekstremalnych upałów.

Urząd statystyczny Unii Europejskiej, Eurostat, regularnie publikuje liczbę zgonów przekraczających oczekiwaną średnią dla danego okresu w krajach europejskich. Dr Ballester i jego współpracownicy sporządzili oficjalne raporty dotyczące całkowitej liczby zgonów od czerwca do sierpnia 2022 r. i oszacowali, ile zgonów można przypisać upałowi, a nie innym niezwykłym czynnikom, takim jak koronawirus.

Wykorzystali modele epidemiologiczne, co oznacza, że ​​dopasowali ostatnie historyczne trendy temperaturowe w różnych regionach Europy do trendów śmiertelności w tym samym okresie, aby ustalić liczbowe zależności między śmiertelnością a wahaniami temperatury w tych regionach.

„Kiedy następuje wzrost i spadek temperatury, zawsze obserwujemy wzrost i spadek śmiertelności” – powiedział dr Pallister.

Odkrycia jego zespołu odzwierciedlają wyniki badania przeprowadzonego wkrótce po fali upałów w Europie w 2003 roku, z udziałem tych samych współpracowników. Poprzednie badania wykazały ponad 70 000 zgonów w Europie latem 2003 roku.

W poprzednim badaniu nie oddzielono zgonów związanych z upałami od innych nadmiernych zgonów, więc dr Ballester ostrzegł, że tych dwóch liczb nie można bezpośrednio porównywać. Badanie z 2003 r. objęło również zaledwie 16 krajów europejskich, podczas gdy nowe badanie objęło ponad dwukrotnie większą liczbę. Kiedy naukowcy zawęzili wyniki tego nowego modelowania do tych samych 16 krajów, uzyskali ponad 51 000 zgonów związanych z upałami.

Naukowcy stosują te same modele epidemiologiczne do fali upałów z 2003 r., aby dokładniej porównać te dwa lata. Wyłączając drastycznie różne liczby po podobnej analizie, ich wyniki wskazują, że polityka publiczna przyjęta po 2003 r. tylko nieznacznie pomogła zmniejszyć żniwo ekstremalnych upałów.

We Francji dodatkowe 10 000 zgonów latem 2003 r. miało konsekwencje polityczne, w tym rezygnację krajowego dyrektora generalnego ds. zdrowia. W ciągu ostatnich 20 lat urzędnicy w Europie iw innych krajach inwestowali w systemy wczesnego ostrzegania przed ekstremalnymi upałami, publiczne centra chłodzenia, ochotnicze siły kontrolujące starszych mieszkańców oraz lepszą koordynację między służbami społecznymi a szpitalami.

Ale zmiany w całej Europie nie wystarczyły. „To widmo” – powiedział dr Pallister w różnych regionach i populacjach.

W grupie wysokiego ryzyka pozostają osoby starsze, zwłaszcza te, które nie mają dostępu do klimatyzacji, a także osoby pracujące na zewnątrz. Starsze kobiety były prawdopodobnie najgorszą grupą zeszłego lata po prostu dlatego, że żyją dłużej niż mężczyźni w wieku, w którym ludzie są najbardziej narażeni i najbardziej narażeni na śmierć podczas ekstremalnych upałów, powiedział dr Pallister. Powiedział, że inni badacze badali przyczyny różnic demograficznych we wskaźnikach śmiertelności: na przykład mężczyźni mają zwykle gorsze wyniki zdrowotne w młodszym wieku, a niektóre zawody na świeżym powietrzu, takie jak budownictwo, są zdominowane przez mężczyzn.

W tym artykule nie porównano zgonów wśród ludzi różnych ras lub grup etnicznych, ale jest to kolejny ważny czynnik narażenia na ciepło, powiedział Juan Declett Barreto, starszy socjolog z Union of Concerned Scientists, który bada skutki zdrowotne zagrożeń środowiskowych. Nie brał udziału w tym badaniu. Chociaż dr Declett Pareto jest mniej zaznajomiony z demografią Europy, powiedział, że ludzie, którzy pracują na zewnątrz i są bardziej narażeni na upały w Stanach Zjednoczonych, są zazwyczaj kolorowymi imigrantami.

Rzecznik agencji napisał e-mailem, że Eurostat nie dysponuje danymi dotyczącymi nadmiernej śmiertelności w podziale na rasę, pochodzenie etniczne lub status imigracyjny. W swoim artykule dr Ballester i współpracownicy zalecają, aby kraje zgłaszające się do Eurostatu lepiej koordynowały sposób gromadzenia i udostępniania danych dotyczących zdrowia, w tym więcej danych demograficznych. W tym roku Parlament Europejski zaproponował rozporządzenie w tej sprawie.

Nawet bez dodatkowych danych demograficznych dr Declett Pareto powiedział, że badanie było „bardzo aktualne”, biorąc pod uwagę upalne lato tego roku. Uważał, że metody badania wydają się rozsądne, biorąc pod uwagę, że „istnieje dość dobrze znany związek zdrowia publicznego między przegrzaniem a nadmierną śmiertelnością”. Zgodził się również, że porównanie fal upałów w 2022 i 2003 r. było przydatne do ujawnienia, jakie interwencje zdrowotne i polityczne są nadal potrzebne.

Cztery lata temu Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca opublikowała wytyczne mające pomóc władzom miejskim w reagowaniu na fale upałów, a jej zalecenia obejmowały zmiany w domach i infrastrukturze fizycznej, takie jak poprawa efektywności energetycznej i wentylacji.

Dr Declett Pareto powiedział, że inni badacze zdrowia publicznego odkryli, że najważniejszym czynnikiem w zapobieganiu śmierci podczas fal upałów jest zwiększenie dostępu do klimatyzacji.