19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Aktualizacje wiadomości na żywo: Rosja, Ukraina o krok od zgody na przedłużenie umowy zbożowej

Aktualizacje wiadomości na żywo: Rosja, Ukraina o krok od zgody na przedłużenie umowy zbożowej

© Reuters

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzegła, że ​​światowe rynki oleju napędowego są „wyjątkowo napięte”, dodając, że sankcje Unii Europejskiej na rosyjską ropę, które wejdą w życie w pełni w ciągu najbliższych trzech miesięcy, zwiększą konkurencję o ograniczone dostawy.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej ceny oleju napędowego, względnej różnicy w stosunku do ceny ropy naftowej, wzrosły w październiku do rekordowych poziomów i są obecnie odpowiednio o 70 i 425 procent wyższe niż rok temu.

„Wysokie ceny oleju napędowego napędzają inflację i zwiększają presję na światową gospodarkę i globalny popyt na ropę” – powiedziała Międzynarodowa Agencja Energii z siedzibą w Paryżu.

Ostrzegł, że po wprowadzeniu w lutym unijnego zakazu importu oleju napędowego i innych produktów rafineryjnych z Rosji, rynek jeszcze się zacieśni.

„Konkurencja o nierosyjskie beczki z olejem napędowym będzie zaciekła, a kraje UE będą musiały licytować dostawy ze Stanów Zjednoczonych, Bliskiego Wschodu i Indii z dala od swoich tradycyjnych nabywców” – dodała. „Zwiększenie zdolności rafineryjnych ostatecznie pomoże złagodzić napięcia związane z olejem napędowym. Jednak do tego czasu, jeśli ceny wzrosną zbyt mocno, dalsze zniszczenie popytu może być nieuniknione, aby usunąć nierównowagę na rynku.”

Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała, że ​​rynki oleju napędowego były już pod presją przed rosyjską inwazją na Ukrainę z powodu wyłączenia 3,5 miliona baryłek dziennie zdolności rafineryjnych od początku pandemii Covid-19. Zakłócenia w rosyjskich dostawach i spadek chińskiego eksportu przyspieszyły podaż, ponieważ popyt na paliwo – główny czynnik wzrostu gospodarczego – odbił się w tym roku.

Powiedziała, że ​​wysokie ceny oleju napędowego wraz ze słabą chińską gospodarką, kryzysem energetycznym w Europie i silnym dolarem „poważnie wpłynęły” na konsumpcję. Dodał, że światowy popyt na ropę ma spaść o 240 000 baryłek dziennie w czwartym kwartale w porównaniu do ubiegłego roku.