WARSZAWA (Reuters) – Akcjonariusze polskiego giganta gazowego PGNiG w poniedziałek zatwierdzili przejęcie przez spółkę rafinerii PKN Orlen, co przybliża koncern naftowy do realizacji planu zostania narodowym czempionem energetycznym, który może konkurować z globalnymi graczami.
Polska dąży do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, zwiększenia możliwości w sektorach ropy, gazu i energii elektrycznej oraz budowy globalnego gracza, który będzie wspierał odchodzenie kraju od paliw kopalnych.
Akcjonariusze posiadający co najmniej dwie trzecie akcji PGNiG muszą poprzeć warunki połączenia, aby je zatwierdzić. Prawie wszystkie głosy były za, wyniki głosowania pokazały. Akcjonariusze Orlenu poparli fuzję w zeszłym miesiącu.
„(Fuzja) zwiększy bufor bilansowy w warunkach dużego popytu na kapitał obrotowy ze względu na wyższe ceny gazu” – powiedział agencji Reuters analityk Trigon TM Michael Kozak.
„Biorąc pod uwagę wielkość grupy, udział skarbu państwa i starania komitetów kapitału państwowego o obniżenie kosztów, nie zaakceptowałbym dalszych konsolidacji” – dodał.
Transakcja podlega ostatecznemu zatwierdzeniu przez polski regulator antymonopolowy, który wstępnie zezwolił na przejęcie pod warunkiem zbycia przez podmiot powstały w wyniku połączenia Gas Storage Poland, spółki zależnej PGNiG, obsługującej magazyny gazu w Polsce. Zbycie ma nastąpić w ciągu roku od fuzji.
Na początku tego roku Orlen połączył siły z mniejszym rywalem, Grupą Lotos, przy budowie największej zintegrowanej rafinerii ropy naftowej w Europie Środkowej.
(Sprawozdawczość Anny Gober, Alana Charlisha i Marka Streleckiego; Redakcja Davida Evansa)
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35