KIJÓW, 13 kwietnia (Reuters) – Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii spotkali się w środę w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Żeleńskim, aby zażądać zwiększonego wsparcia wojskowego dla Ukrainy i przejęcia odpowiedzialności przez Rosję za operacje wojsk w terenie. .
Europejscy politycy zebrali się pociągiem do ukraińskiej stolicy, odkąd siły rosyjskie wycofały się z północy kraju w obliczu silnej ukraińskiej opozycji na początku tego miesiąca.
Przed spotkaniem z Zełenskim czterej prezydenci udali się na tereny, na których po rosyjskim wygnaniu zginęły setki cywilów w rejonie Kijowa. Moskwa zaprzeczyła odpowiedzialności i zaprzeczyła zarzutom, jakoby jej żołnierze brali tam udział w zbrodniach wojennych. Czytaj więcej
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
– To nie wojna, to terroryzm – powiedział na konferencji prasowej w Kijowie prezydent Andrzej Duda.
„Nie mówimy tylko o żołnierzach, którzy popełnili te zbrodnie, ale o tych, którzy wydali rozkazy – wszyscy powinni zostać postawieni przed wymiarem sprawiedliwości” – powiedział.
Rosja zaprzeczyła, jakoby jej siły atakowały ludność cywilną i twierdziła, że zbrodnie wojenne Ukrainy i Zachodu zostały sfabrykowane.
Pragnienie przejęcia odpowiedzialności przez Rosję zostało powtórzone przez innych odwiedzających prezydentów, którzy powiedzieli, że planują naciskać na społeczność międzynarodową, aby zwiększyła wsparcie militarne dla Ukrainy, która przygotowuje się do poważnej ofensywy Rosji na wschodzie.
„Naszym obowiązkiem jest pomóc Ukrainie wszelką bronią” – powiedział prezydent Łotwy Egles Levitz.
Jego litewski wysłannik Gitanas Nauseda powiedział: „Przyszłość Ukrainy zostanie rozstrzygnięta na polu bitwy… Ukraina musi wygrać”.
Wizyta miała miejsce cztery dni po tym, jak prezydent USA Joe Biden powiedział, że inwazja Moskwy na Ukrainę jest równoznaczna z ludobójstwem, podczas gdy prezydent Rosji Władimir Putin obiecał, że Moskwa będzie kontynuować swoje działania „rytmicznie i pokojowo” i realizować swoje cele. Czytaj więcej
Putin wysłał swoje wojska na Ukrainę 24 lutego, co nazwał „specjalną operacją wojskową”. Ukraina i jej sojusznicy twierdzą, że Putin rozpoczął niesprowokowaną wojnę agresywną.
„Prezydent Putin musi przegrać tę wojnę, inaczej nie będzie pokoju w Europie” – powiedział prezydent Estonii Alarm Carris.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholes wyraził „irytację” odwołaniem podróży do Kijowa przez kanclerza Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Powiedział, że celem było „wysłanie silnego sygnału solidarności europejskiej z Ukrainą”. Scholes powiedział, że Kijów nie chciał przybycia Steinmeiera. Czytaj więcej
Ale na środowej konferencji prasowej Żeleński powiedział, że ani Steinmeier, ani jego biuro oficjalnie nie skontaktowali się z nim w sprawie wizyty.
Mówiąc o swojej audiencji w Kijowie, Żeleński podziękował im za „stanie ramię w ramię z Ukrainą”.
„Ci czterej przywódcy czterech narodów zawsze nas bronili i zawsze wstawiali się za nami” – powiedział.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Relacja Pawła Florkiewicza i Anny Włodarczak-Semczuk w Warszawie oraz Andriusa Sytasa w Wilnie i Alessandry Prentice w Kijowie; Napisane przez Andriusa Sytasa i Alessandrę Prentice; Montaż przez Marka Heinricha i Cynthię Asterman
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35