Arlen, państwowe przedsiębiorstwo energetyczne, udostępniło obecnie publicznie zakład, w którym można dostarczać paliwo H2
Polskie państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Arlan ogłosiło, że otworzy dla publiczności pierwszą w kraju stację tankowania wodoru.
Oczekuje się, że obiekt będzie pierwszym ze 100
Orlen określił już strategię otwarcia łącznie 100 stacji tankowania wodoru w Polsce i krajach sąsiadujących. Cel ten chce osiągnąć do końca 2030 r. Jest to kluczowy element strategii dekarbonizacji firmy, ponieważ odchodzi ona od skupiania się na ropie naftowej i w coraz większym stopniu wkracza na alternatywne rynki czystej energii.
Nowa lokalizacja paliwa H2 Znajduje się w polskim mieście Poznań. Technicznie jest już sprawny, od 2022 r. będzie nim jeździć 25 miejskich autobusów napędzanych H2 w ramach projektu Clean Cities, finansowanego przez Unię Europejską.
Obiekt jest teraz otwarty dla publiczności, aby spełnić szersze wymagania dotyczące H2 dla autobusów, ciężarówek i samochodów osobowych.
Oczekuje się, że sieć stacji tankowania wodoru będzie miała kluczowe znaczenie dla powszechnego zastosowania H2
„Wodór jest bezpiecznym, alternatywnym źródłem energii w transporcie, ograniczającym emisję dwutlenku węgla w miastach” – powiedział Artur Osuchowski, członek zarządu Orlenu ds. Monitoringu Transformacji Energii.
Pojazdy te przechowują w zbiornikach H2, który łączy się z O2 z otaczającego powietrza wewnątrz ogniwa paliwowego. Napędza silnik elektryczny i emituje jedynie parę.
W 2022 roku Arlen ogłosił zamiar otwarcia dziewięciu centrów H2 zlokalizowanych w Polsce, Czechach i na Słowacji, otwierając swoją pierwszą stację tankowania wodoru. Centra te produkują i dystrybuują H2.
Kolejna lokalizacja zostanie otwarta do końca 2024 roku
Według Orlando końca roku otworzy kolejną stację tankowania wodoru w Katowicach. W późniejszym terminie rozpocznie otwieranie lokalizacji w Warszawie, Gdyni, Krakowie, Bielsku-Białej i innych miastach.
Pierwsza faza otwierania sieci w ramach projektu obejmie 16 obiektów. W kwietniu 2024 r. Arlen otrzymał 62 mln euro dofinansowania z Unii Europejskiej.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35