Apple Inc nakłada nieuczciwe ograniczenia na twórców aplikacji App Store z naruszeniem nowego prawa Unii Europejskiej, którego celem jest wspieranie konkurencji w branży technologicznej, stwierdzili w poniedziałek organy regulacyjne w Brukseli.
Oskarżenia te zaostrzyły konflikt między Apple, które twierdzi, że jego produkty są projektowane w najlepszym interesie klientów, a organami regulacyjnymi Unii Europejskiej, które twierdzą, że firma nieuczciwie wykorzystuje swoją wielkość i duże zasoby do tłumienia konkurencji.
Apple jest pierwszą firmą oskarżoną o naruszenie ustawy o rynkach cyfrowych – ustawy uchwalonej w 2022 r., która daje europejskim organom regulacyjnym szerokie uprawnienia do zmuszania największych „odźwiernych” do zmiany praktyk biznesowych.
Po wszczęciu dochodzenia w marcu organy regulacyjne Unii Europejskiej stwierdziły, że Apple nakłada nielegalne ograniczenia na firmy tworzące gry, usługi muzyczne i inne aplikacje. Zgodnie z prawem, znanym również jako DMA, Apple nie może ograniczać sposobu, w jaki firmy komunikują się z klientami w sprawie sprzedaży, innych ofert i treści dostępnych poza App Store. Organy regulacyjne stwierdziły, że firmie grozi kara w wysokości 10% światowych przychodów oraz grzywna, która w przypadku powtarzających się naruszeń może wynieść 20%. Apple wygenerowało przychody w wysokości 383 miliardów dolarów On wygrał ostatni rok.
„Dziś jest bardzo ważny dzień dla skutecznego wdrożenia DMA” – powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej odpowiedzialna za politykę konkurencji. Powiedziała, że zasady Apple App Store czynią programistów bardziej zależnymi od firmy i uniemożliwiają konsumentom zapoznawanie się z lepszymi ofertami.
Organy regulacyjne Unii Europejskiej stwierdziły, że oskarżenia mają charakter wstępny i dały Apple szansę na reakcję. Ostateczna decyzja zostanie ogłoszona w marcu przyszłego roku.
Apple broni swoich praktyk, twierdząc, że jego zasady i opłaty stanowią uczciwy handel za zapewnienie programistom tak dużej platformy umożliwiającej dotarcie do konsumentów. Deweloperzy mogą kierować konsumentów do witryn internetowych, w których mogą dokonać zakupów poza App Store – twierdzi firma.
„W ciągu ostatnich kilku miesięcy Apple wprowadził szereg zmian, aby zapewnić zgodność z DMA w odpowiedzi na opinie deweloperów i Komisję Europejską” – stwierdził Apple w oświadczeniu. „Mamy pewność, że nasz plan jest zgodny z prawem”.
Kara uwydatnia ryzyko dla działalności firmy wynikające ze wzmożonej kontroli regulacyjnej na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych Departament Sprawiedliwości złożył pozew przeciwko Apple w związku z zarzutami o nielegalną monopolizację rynku smartfonów. Argumentuje również przed amerykańskim sądem federalnym, że ma prawo przejmować 27 procent sprzedaży aplikacji za pośrednictwem systemów płatności stron trzecich, co zdaniem deweloperów narusza orzeczenie sądu z 2021 roku.
Japonia i Wielka Brytania, które nie są już częścią Unii Europejskiej, wprowadziły zaawansowane zasady ograniczające kontrolę Apple również nad App Store.
Unia Europejska od dawna znajduje się w centrum wysiłków regulacyjnych mających na celu ograniczenie największych firm technologicznych na świecie, ale władze w Brukseli idą dalej. Ustawa o rynkach cyfrowych daje urzędnikom nowe uprawnienia do interweniowania bez długiego procesu wnoszenia tradycyjnych pozwów antymonopolowych, których rozstrzygnięcie może zająć lata. Amazon, Google i Meta są również objęte dochodzeniem w sprawie naruszenia prawa.
Kolejna nowa ustawa, zwana ustawą o usługach cyfrowych, daje organom regulacyjnym większe uprawnienia w zakresie kontrolowania platform mediów społecznościowych i nielegalnych treści w Internecie. Meta, TikTok i X są badane pod kątem potencjalnych naruszeń.
Wydaje się, że intensywna analiza skłania firmy do zastanowienia się, jakie produkty i usługi będą eksportować do całego bloku 27 krajów. Apple oświadczył w piątek, że nie wyda aktualizacji oprogramowania użytkownikom iPhone’a w Unii Europejskiej, która zawierałaby nowe funkcje sztucznej inteligencji ze względu na „niepewność regulacyjną”. Meta uruchomiła swoje usługi Threads w bloku dopiero pięć miesięcy po udostępnieniu ich w USA ze względu na obawy regulacyjne.
Jednak Unia Europejska jest jednym z największych rynków dla Apple i innych firm technologicznych, dając im niewiele możliwości poza wprowadzaniem zmian w celu dostosowania się do nowych przepisów.
W styczniu Apple Ogłaszać Lista zmian w zasadach dotyczących sklepów z aplikacjami mających na celu zapewnienie zgodności z ustawą o rynkach cyfrowych, w tym umożliwienie użytkownikom po raz pierwszy pobierania konkurencyjnych sklepów z aplikacjami. Apple obniżyło także opłaty za usługi, które pobiera od firm za całą sprzedaż w App Store z 30 procent do 17 procent.
Apple wprowadził inne zmiany, które zdenerwowały programistów, na przykład naliczając im „opłatę za technologię podstawową” w wysokości 50 eurocentów za każde pobranie aplikacji, jeśli została ona pobrana milion lub więcej razy w ciągu 12 miesięcy. Spotify i Epic Games, twórca Fortnite, znalazły się wśród firm, które stwierdziły, że zmiany stanowią nowy antykonkurencyjny podatek i wezwały organy regulacyjne do interwencji.
Komisja Europejska oświadczyła, że wszczęła osobne dochodzenie w sprawie opłat technologicznych pobieranych przez Apple, twierdząc, że mogą one „nie zapewniać skutecznego wywiązywania się z obowiązków Apple wynikających z DMA”.
Oczekuje się, że Apple i inne firmy będą próbowały ograniczyć zakres ustawy o rynkach cyfrowych w sądzie. Wynik może zająć lata, ale prawdopodobnie stworzy precedens dla przyszłych regulacji branży technologicznej i gospodarki cyfrowej.
More Stories
JPMorgan oczekuje, że Fed obniży w tym roku referencyjną stopę procentową o 100 punktów bazowych
Foot Locker opuszcza Nowy Jork i przenosi się do St. Petersburga na Florydzie, aby obniżyć wysokie koszty: „efektywność”
Giełdy Nasdaq i S&P 500 prowadzą w dół w związku z rozczarowującymi wynikami Nvidii