Nowe Delhi — Nadal jest wiosna, ale setki milionów ludzi w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej już borykają się z palącymi temperaturami. Letnie upały rozpoczęły się wcześnie, ustanawiając rekordy, a nawet pochłonąwszy wiele ofiar śmiertelnych, a oczekuje się, że będą się nasilać w maju i czerwcu, gdy naprawdę zacznie się lato.
Na początku maja ekstremalne fale upałów były już przyczyną śmierci prawie trzydziestu osób w rozległym regionie. Szkoły zostały zmuszone do zamknięcia na kilka tygodni przed wakacjami, a duże obszary nowych upraw uschły na suchych polach uprawnych.
Naukowcy ostrzegają przed powszechnymi skutkami zmian klimatycznych na niektórych z najgęściej zaludnionych obszarów świata, wzywając rządy do podjęcia natychmiastowych działań w celu przygotowania się na skutki zmiany klimatu i dołożenia wszelkich starań, aby złagodzić globalne ocieplenie spowodowane przez człowieka.
Co się dzieje i gdzie?
W zeszłym miesiącu w kilku częściach Indii maksymalne temperatury przekroczyły 30 stopni Fahrenheita. 21 kwietnia mieszkańcy miasta Bhagdura na wschodzie kraju byli narażeni na ekstremalne temperatury, które osiągnęły 114,8 stopnia.
Indyjski Departament Meteorologii wydał we wtorek „czerwony alert” dla wschodnich i południowych stanów Andhra Pradesh, Bihar, Bengal Zachodni i Odisha, gdzie temperatury rosną od połowy kwietnia. IMD ostrzegło, że fala upałów będzie się nasilać, zanim się poprawi.
Co najmniej dwie osoby zmarły w weekend w południowym stanie Kerala w wyniku podejrzenia udaru cieplnego. Śmierć dwóch innych osób przypisano wysokim temperaturom, które we wschodnim stanie Odisha miały miejsce na początku kwietnia.
Upalne temperatury nawiedziły Indie w środku Wybory powszechne trwają sześć tygodni – Około miliarda osób uprawnionych do głosowania, co utrudnia prowadzenie kampanii i głosowanie.
Władze w sąsiednim Bangladeszu były zmuszone dwukrotnie zamknąć wszystkie szkoły w ciągu ostatnich dwóch tygodni z powodu fali upałów, a w poniedziałek temperatura wzrosła do prawie 110 stopni.
W kilku obszarach Birmy odnotowano rekordowo wysokie temperatury wynoszące około 115 stopni, przy znacznie wyższym wskaźniku ciepła. Indeks ciepła jest w rzeczywistości miarą temperatury Czuć Na przykład biorąc pod uwagę wilgotność, prędkość wiatru i inne czynniki.
Warunki związane z falą upałów były również poważne w Azji Południowo-Wschodniej. Na Filipinach władze zamknęły tysiące szkół, ponieważ duże obszary kraju doświadczyły suszy i temperatur sięgających 31 stopni Celsjusza – co było niespotykane w regionie na początku kwietnia.
W Tajlandii władze zaapelowały, aby w miarę możliwości pozostać w domu, ponieważ w tym roku odnotowano już 30 zgonów z powodu udaru cieplnego. W stolicy Bangkoku władze stwierdziły, że wskaźnik temperatury w czwartek osiągnął 125,6 stopnia, „bardzo niebezpiecznie”.
W Wietnamie, gdzie temperatury przekroczyły 30 stopni, krajowa agencja meteorologiczna ostrzegła przed ryzykiem pożarów lasów, suszy i udaru cieplnego.
„W Azji padają tysiące rekordów, co jest najbardziej ekstremalnym wydarzeniem w historii globalnego klimatu”. Historyk pogody – powiedział Maximiliano Herrera w zeszłym tygodniu w poście w mediach społecznościowych.
Jaka jest przyczyna ekstremalnego upału?
Naukowcy są podzieleni co do wpływu trwającego zjawiska klimatycznego El Niño, ale wielu uważa, że tymczasowe ocieplenie na środkowym Pacyfiku, które od lat zmienia warunki pogodowe na całym świecie, znacznie pogorszyło tego lata sytuację w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej.
„Myślę, że jest to połączenie El Niño, globalnego ocieplenia i sezonowości” – powiedział CBS News profesor Raghu Murtugudi, klimatolog z Indyjskiego Instytutu Technologii w Bombaju. „Zjawisko El Niño zamienia się w zjawisko La Niña. Jest to czas, w którym następuje maksymalny wzrost temperatury w kierunku Oceanu Indyjskiego. Zatem wszystkie te rzeczy w zasadzie dodają sterydów pogodzie.
Murtogodi zauważył, że El Niño rozwinęło się już w marcu 2023 r., zatem zeszłoroczne fale upałów również wynikały z połączenia globalnego ocieplenia, El Niño i cyklu rocznego, stwierdził jednak, że bieżący rok był gorszy ze względu na przejście do El Niño. Wzór La Niña.
Jednak nie wszyscy klimatolodzy zgadzają się co do wpływu El Niño.
„Nawet w zeszłym roku zaobserwowaliśmy fale upałów i nie można ich winić za El Niño” – powiedziała CBS News profesor Krishna Achuttarao, naukowiec z Centrum Nauk o Atmosferze Indyjskiego Instytutu Technologii w Delhi.
ostatni rok, Silne fale upałów zabiły ponad 100 osób W samych Indiach i Pakistanie w kwietniu i maju ponownie niszczy plony i dotyka miliony ludzi.
„Podobnie jak w tym roku, zeszłoroczna fala upałów rozprzestrzeniła się z części Indii po Bangladesz i Birmę, aż do Tajlandii. W tym roku przeniosła się na wschód, na Filipiny. Zatem schemat jest ten sam” – powiedział Achuta Rao. „Niezbyt wierzę, że przyczyną jest El Niño”.
Jednak większość ekspertów zgadza się, że zmiany klimatyczne są jedną z głównych przyczyn ekstremalnych upałów, które nawiedziły Azję tej wiosny, a naukowcy stwierdzili w zeszłym roku, że… Zmiany klimatyczne sprawiły, że fale upałów były 100 razy bardziej prawdopodobne.
AchutaRao wraz z innymi naukowcami, z którymi współpracuje Globalne przypisanie pogody Organizacja zebrała i przeanalizowała dane na temat zeszłorocznych fal upałów w regionie oraz dziesiątek klęsk żywiołowych, które towarzyszyły im w Laosie i Tajlandii. Zespół doszedł do wniosku [extreme weather] „Takie wydarzenia nie byłyby możliwe bez zmian klimatycznych”.
„Zmiany klimatyczne zwiększają częstotliwość i intensywność takich wydarzeń, wywierając głęboki wpływ na społeczeństwa, gospodarkę i, co najważniejsze, na życie ludzkie i środowisko, w którym żyjemy” – powiedział w zeszłym miesiącu zastępca sekretarza generalnego Światowej Organizacji Meteorologicznej Coe Barrett. .
W 2023 r. temperatury osiągną najwyższy poziom na świecie, co sprawi, że będzie on najgorętszy Najgorętszy rok w historii. Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pogody i Klimatu stwierdziła, że temperatury w Azji rosną w szczególnie szybkim tempie, co prowadzi do ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie, poważne burze i huragany. Częściej i poważniej.
Najbardziej ucierpią najbiedniejsi
Kraje na całym świecie próbowały zarządzać skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych za pomocą systemów wczesnego ostrzegania i ostrzeżeń, ale biedne populacje w Azji odczują największy ciężar skutków fal upałów, Murtugudi powiedział CBS News.
Upał prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie powodować rozległe szkody w uprawach, co jeszcze bardziej wpłynie na życie rolników, którzy w ostatnich latach już musieli stawić czoła rosnącym wyzwaniom – do tego stopnia, że setki tysięcy rolników Organizowali protesty na dużą skalę W Indiach, aby zwrócić się o pomoc rządową.
Wiele rządów krajowych ogranicza aktywność na świeżym powietrzu, próbując zapobiec ofiarom śmiertelnym podczas ekstremalnych upałów, które mają znaczący wpływ na pracowników fizycznych w sektorze budowlanym – dużej części szybko rozwijających się gospodarek Azji.
Naukowcy i działacze na rzecz ochrony środowiska na całym świecie nieustannie wzywają kraje do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, ostrzegając, że jest to jedyny sposób na spowolnienie tempa globalnego ocieplenia. Dopóki to się nie stanie, eksperci obawiają się, że liczba ofiar śmiertelnych będzie nadal rosła, a z każdą nową falą upałów miliony ludzi staną przed straszliwą decyzją: albo pracować w niebezpiecznych warunkach, albo iść spać głodny.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Uratowany Izraelczyk apeluje do Hamasu o zawarcie układu z więźniem
Amerykanka zginęła, a 5 innych osób uratowano po zatonięciu statku Wikingów u wybrzeży Norwegii