Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro został w sobotę oficjalnym kandydatem swojej partii w nadchodzących wyborach prezydenckich odbywających się w lipcu, co umożliwi mu trzecią kadencję z rzędu bez perspektyw na realną konkurencję.
Nie jest niczym niezwykłym, że w Wenezueli wybory są nękane kontrowersjami, odkąd władze Wenezueli dyskwalifikowały główną przeciwniczkę Maduro, Marię Corinę Machado – która zmiażdżyła prawybory koalicji opozycji większością ponad 90% głosów – z pełnienia funkcji publicznych przez 15 lat.
Maduro przyjął nominację jako kandydat rządzącej Zjednoczonej Partii Socjalistycznej w wyborach prezydenckich, które odbędą się 28 lipca, podczas wiecu partyjnego w Caracas, twierdząc, że ma „poparcie narodu”. Zdaniem partii, jej decyzja zyskała poparcie ponad czterech milionów członków, którzy w zeszłym tygodniu wybrali swojego kandydata.
„Żaden człowiek nie może być sam” – powiedział Maduro. „Jestem tu dla ludzi”. Dodał: „Tutaj kandydatem nie jest Maduro. Tutaj kandydatem jest naród”.
Maduro, wybrany przez prezydenta Hugo Chaveza następca, doszedł do władzy w marcu 2013 r. po śmierci Chaveza, którego swojski urok zapewnił mu sympatię i głosy milionów. Jeśli wygra kolejną kadencję, Maduro pozostanie na stanowisku szefa rządu Wenezueli do 2031 roku.
Pod jego rządamiWenezuela pogrążyła się w głębokim kryzysie gospodarczym, zaostrzonym jedynie przez amerykańskie sankcje. Kryzys pozostawił miliony ludzi bez dachu nad głową Imigrować z Ameryki Południoweja wiele z nich kieruje się obecnie do Stanów Zjednoczonych.
Rząd USA cofnął niektóre sankcje nałożone w zeszłym roku na sektor naftowy, gazowy i wydobywczy Wenezueli po tym, jak Maduro zgodził się z opozycją w sprawie działań na rzecz stworzenia warunków wyborczych, które zapewniłyby równe szanse.
Administracja Bidena odetchnęła jednak z pewną ulgą, gdy Sąd Najwyższy Wenezueli podtrzymał zakaz nałożony na Machado. Zagroziła także wycofaniem dodatkowej pomocy, jeśli rząd Maduro w dalszym ciągu będzie przeciwstawiał się porozumieniu.
Termin zgłaszania kandydatów upływa 25 marca, jednak Machado na razie potwierdza, że będzie pełnić tę funkcję „do końca”, choć nie wyjaśniła, w jaki sposób obejdzie zakaz sprawowania urzędu.
W ostatnich dniach koalicja opozycyjna kwestionuje proces wyborczy i wzywa do „poszanowania prawa”.
Wykluczono także innych przedstawicieli opozycji, m.in. dwukrotnego kandydata na prezydenta Henrique Caprilesa, który odmówił udziału przed prawyborami.
Capriles należy do rosnącej liczby głosów przeciwników rządu i zagranicznych przywódców wzywających Machado do ustąpienia, aby umożliwić wyborcom zgromadzenie się za alternatywą. Namawiał ją, aby w tym tygodniu „czuła się prawdziwa”, gdy Machado będzie się rozwijać.
„Myślą, że to tylko kolejne wybory, kolejna bitwa wyborcza, w której mogą nas pokonać lub oszukać, a my będziemy siedzieć cicho i spuszczać głowy. Oni niczego nie rozumieją” – powiedział Machado swoim zwolennikom. Kilka marszów.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Uratowany Izraelczyk apeluje do Hamasu o zawarcie układu z więźniem
Amerykanka zginęła, a 5 innych osób uratowano po zatonięciu statku Wikingów u wybrzeży Norwegii