Mieszkańcy Polski cieszą się drugim co do wielkości poziomem zadowolenia ze swojego życia spośród wszystkich krajów członkowskich UE. Nowe dane Z agencji statystycznej Eurostat. Wśród młodszej grupy wiekowej najbardziej zadowolona jest Polska.
Spośród wszystkich grup wiekowych Austriacy mają najwyższy wynik satysfakcji wynoszący 7,9 w skali od 1 do 10. Na drugim miejscu plasują się Polska, Rumunia i Finlandia z łącznym wynikiem 7,7 oraz Belgia i Holandia na piątym miejscu z 7,6.
Na drugim końcu skali najbardziej niezadowoleni mieszkańcy UE znajdują się w Bułgarii (5,6), Niemczech (6,5), Grecji (6,7), Łotwie i Chorwacji (po 6,8). W całej UE wskaźnik ten wynosi 7,1.
Dane zebrane w 2022 r. opierają się na corocznych badaniach prowadzonych od 2021 r., w których ludzie proszeni są o samoocenę poziomu swojego zadowolenia. W 2021 r. wynik zadowolenia Polski wyniósł 7,5, co plasowało ją na piątym miejscu w UE.
Eurostat zauważa, że wysoki poziom zadowolenia w „niektórych krajach kojarzonych ostatnio z niskimi dochodami”, takich jak Polska i Rumunia, „pokazuje złożoność związku między dobrobytem subiektywnym a dobrobytem ekonomicznym”.
Według najnowszych danych za 2022 r. Polska odnotowuje najwyższy poziom zadowolenia wśród młodych ludzi w wieku 16–29 lat, gdzie jego wskaźnik wynoszący 8,1 plasuje się na pierwszym miejscu z Rumunią. Najstarsi Polacy (w wieku 65+) odnotowali średni poziom zadowolenia na poziomie 7,4, dziewiąty najwyższy w UE.
Różnica w poziomie satysfakcji pomiędzy Polakami (7,6) i kobietami (7,7) była niewielka. Jednakże Polacy z wykształceniem wyższym (8,0) charakteryzowali się wyższym poziomem satysfakcji niż ci z wykształceniem gimnazjalnym/policealnym (7,6) lub gimnazjalnym/podstawowym (7,2).
W większości pozostałych krajów UE młodsze grupy wiekowe wyraziły większe zadowolenie niż starsze, a wyższy poziom wykształcenia wiązał się z wyższym poziomem zadowolenia we wszystkich państwach członkowskich. Poziom zadowolenia wśród mężczyzn i kobiet był na ogół równy w całym bloku.
Rozwój gospodarczy i społeczny Polski w ciągu ostatnich dwóch dekad był szybki. W zeszłym roku wyprzedziła Hiszpanię we wskaźniku stosowanym przez Unię Europejską do oceny zamożności materialnej gospodarstw domowych w państwach członkowskich.
Polska wyprzedziła Hiszpanię i niemal dorównuje Irlandii we wskaźniku oceny zamożności materialnej gospodarstw domowych w krajach UE. https://t.co/QkQ15B5O64
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 11 lipca 2023 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu:
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich w różnych publikacjach Polityka zagraniczna, Europa polityczna, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35