- Adam Easton w Warszawie i Thomas Mackintosh w Londynie
- wiadomości BBC
Polska wyśle cztery radzieckie myśliwce MiG na Ukrainę – pierwszy kraj NATO, który wysłał te samoloty od czasu inwazji Rosji w zeszłym roku.
Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że zostaną wysłani w najbliższych dniach, a inni zostaną poddani ekstradycji w najbliższej przyszłości.
Chociaż jest to mile widziane wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy, nie oczekuje się, że dodatkowe odrzutowce będą miały decydujące znaczenie w wojnie.
Olena Kondratyuk, wiceprzewodnicząca ukraińskiego parlamentu, powiedziała, że ma nadzieję, że więcej krajów pójdzie w jej ślady.
Inne kraje NATO rozważają wysłanie samolotów z czasów sowieckich, do latania których szkolą się ukraińscy piloci.
Ukraina już wcześniej prosiła Zachód o zaawansowane myśliwce, takie jak F-16.
Wielka Brytania szkoli ukraińskich pilotów na samolotach zgodnych ze standardami NATO. Ale ze względu na długi czas szkolenia ostrzegł, że dostarczanie zachodnich odrzutowców byłoby tylko opcją długoterminową.
Prezydent Biden wcześniej wykluczył wysłanie amerykańskich samolotów na Ukrainę.
Uważa się, że na początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę Ukraina miała około 120 samolotów zdolnych do walki – głównie przestarzałe MiG-29 i Su-27.
Prezydent Duda powiedział, że w Polsce nadal działa kilkanaście myśliwców MiG-29 z czasów sowieckich.
Ukraiński poseł Kira Rudyk powiedział BBC: „Potrzebujemy ich do wzmocnienia naszych systemów obrony powietrznej i pomocy naszym wojskom w wiosennej kontrofensywie.
„To dobry znak dla wszystkich, że wysłanie myśliwców na Ukrainę nie jest czymś niewymownym ani surrealistycznym – to coś, co może się wydarzyć; potrzebna jest tylko wola polityczna”.
Jurij Zak, doradca ministra obrony Ukrainy, powiedział BBC, że polskie samoloty będą „bardzo efektywnie wykorzystywane przez nasze lotnictwo”.
Powiedział, że w ciągu ostatnich 24 godzin istniejące Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły 16 nalotów na rosyjski personel i sprzęt. Upierał się jednak, że Ukraina chce odrzutowców „czwartej generacji”, takich jak F-16.
„Są to bardzo uniwersalne bazy, są bardzo zdolne i oczywiście sprawią, że Siły Powietrzne Ukrainy będą bardziej wydajne” – powiedział.
Polska jest silnym sojusznikiem Ukrainy i jednym z największych dostawców sprzętu wojskowego. Obecnie zastępuje starsze samoloty z czasów radzieckich nowszymi modelami amerykańskimi i koreańskimi.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35