Środowisko operacyjne i analityka
W wyniku masowej migracji z Ukrainy Polska przekształciła się z kraju przyjmującego stosunkowo niewielką liczbę osób ubiegających się o azyl i uchodźców w jeden z głównych krajów przyjmujących uchodźców w Europie. Do końca 2022 r. ponad 1,5 mln uchodźców z Ukrainy zgłosiło się do ochrony czasowej, a 960 tys. zachowało aktywny status, podczas gdy inni prawdopodobnie opuścili kraj na ponad 30 dni.
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. zapewnia obywatelom Ukrainy szybki dostęp do statusu uchodźcy, dokumentów, dostępu do zatrudnienia, opieki zdrowotnej, edukacji w związku z konfliktami zbrojnymi na granicach tego państwa (potocznie zwana Specustawą). oraz pomoc finansową dla osób najbardziej zagrożonych. Pod koniec roku wprowadzono zmiany w Specustawie, w szczególności w aspektach związanych z rejestracją do uzyskania statusu ochrony czasowej (PESEL UKR), wkładami finansowymi do wspólnych ośrodków, dostępem do zezwoleń na pobyt rezydenta długoterminowego oraz ochroną ukraińskich dzieci. Cechy.
UNHCR i jego partnerzy nadal monitorują wdrażanie tymczasowej ochrony, aby konstruktywnie współpracować ze wszystkimi podmiotami oraz ułatwiać i promować sensowny dostęp do praw i usług dla wszystkich uchodźców z Ukrainy.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35