Astronomowie z Liverpool John Moores University i University of Montpellier opracowali system „wczesnego ostrzegania”, który ostrzega, gdy masywna gwiazda kończy swoje życie w krótkim czasie. Wybuch supernowej. Praca została opublikowana dzisiaj (13 października 2022 r.) w Comiesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.
W tym nowym badaniu naukowcy ustalili, że masywne gwiazdy (zwykle o masie od 8 do 20 mas Słońca) na ostatnim etapie swojego życia, tak zwanym etapie „czerwonego olbrzyma”, nagle staną się około sto razy słabsze w świetle widzialnym. Kilka ostatnich miesięcy przed śmiercią. To przyciemnienie jest spowodowane nagłym nagromadzeniem się materii wokół gwiazdy, blokując jej światło.
Czerwone olbrzymy to gwiazdy typu widmowego K lub M o gigantycznej klasie jasności (I klasa Yerkesa). Pod względem wielkości są największymi gwiazdami we wszechświecie. Nie jest jednak najmasywniejsza ani najjaśniejsza. Betelgeuse i Antares to najjaśniejsze i najbardziej znane czerwone olbrzymy.
Do tej pory nie było wiadomo, ile czasu zajęło gwieździe synteza tej substancji. Po raz pierwszy naukowcy przeprowadzili teraz symulację tego, jak planety czerwonych olbrzymów mogą wyglądać po umieszczeniu w przedeksplozyjnych „kokonach”.
Stare archiwa teleskopów pokazują, że istnieją zdjęcia gwiazd, które eksplodowały około rok po zrobieniu zdjęcia. Gwiazdy pojawiają się na tych obrazach w sposób naturalny, co oznacza, że nie mogą tworzyć teoretycznego kokonu. Wskazuje to, że kokon składa się w niecały rok, co uważa się za bardzo szybkie.
„Gęsta materia prawie całkowicie przesłania gwiazdę, czyniąc ją 100 razy słabszą w widzialnej części widma” – mówi Benjamin Davies z Liverpool John Moores University, główny autor artykułu.Oznacza to, że dzień przed wybuchem gwiazdy, prawdopodobnie nie byłbyś w stanie zobaczyć, że tam był. Dodaje: „Do tej pory byliśmy w stanie uzyskać szczegółowe obserwacje supernowych tylko kilka godzin po ich faktycznym wydarzeniu. Dzięki temu systemowi wczesnego ostrzegania możemy przygotować się do monitorowania ich w czasie rzeczywistym, aby skierować najlepsze na świecie teleskopy na prekursora. gwiazdy i patrz, jak się przed nimi rozpierzchają.” Nasze oczy”.
Odniesienie: „Nadchodząca eksplozja: pojawienie się czerwonych olbrzymów na skraju zawalenia się rdzenia” autorstwa Bena Daviesa, Bertranda Blaise’a i Mike’a Pettraulta, 13 października 2022 r., Dostępne tutaj. Comiesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.
DOI: 10.1093/mnras/stac2427
More Stories
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Według skamieniałości prehistoryczna krowa morska została zjedzona przez krokodyla i rekina
Wystrzelenie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zostało wstrzymane ze względu na zbliżanie się dwóch głównych misji załogowych lotów kosmicznych