Polscy ustawodawcy zaaprobowali zniesienie kontrowersyjnego organu dyscyplinarnego wykorzystywanego przez prawicowy rząd do umożliwienia sędziom otwartego wypowiadania się. Otrzymał potępienie z Unii Europejskiej.
Polski rząd oczekuje, że usunięcie izby regulacyjnej Sądu Najwyższego zakończy walkę z UE, co utoruje drogę do porozumienia z Brukselą o przekazaniu miliardów euro w zamrożonych funduszach amortyzacyjnych. Polska.
Głosowanie w niższej izbie w czwartek było 231-208, 13 wstrzymało się. Koalicja rządząca była za tym posunięciem, podczas gdy partie opozycyjne sprzeciwiły się temu, twierdząc, że zmiany są w większości kosmetyczne.
Premier Mateusz Morawiecki ma 2 czerwca w Warszawie podpisać porozumienie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w parlamencie przed głosowaniem.
Za obecnego rządu stosunki Warszawy z Brukselą stały się napięte, głównie z powodu kontroli sądowej, umieszczania wierzących w najwyższych instytucjach i karania sędziów, którzy sprzeciwiają się tym posunięciom.
Ale Relacje nagrzewają się, bo Polska odgrywa poważną rolę we wspieraniu Ukrainy W walce z rosyjską inwazją. Polska przyjęła z Ukrainy 3,6 mln uchodźców, a rząd zabiega o fundusze unijne na przyjęcie i integrację uchodźców.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w zeszłym roku uznał Polskę za organ regulacyjny, który naruszył zasady Unii Europejskiej i wezwał Polskę do jej usunięcia. Polska została ukarana grzywną w wysokości 1 miliona (850 000 funtów) dziennie Dopóki ciało trwa.
Krytycy twierdzą, że zmiana jest powierzchowna i nietrafna, gdyż sporny organ zastąpi izba odpowiedzialności zawodowej w Sądzie Najwyższym, której członków wybierze prezydent Andrzej Duda.
Nowe przepisy nadal wymagają zatwierdzenia przez Senat, gdzie partie opozycyjne mają wąski margines i muszą uzyskać zgodę swojego redaktora naczelnego, Dudy.
Nie jest jasne, czy te zezwolenia zostaną wydane przed 2 czerwca.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35