19 sierpnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

3 sierpnia Wiadomość o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie w związku z napięciami między USA a Chinami

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow (z lewej) uczestniczy w spotkaniu z minister spraw zagranicznych Myanmaru Wunną Maung Lwin (z prawej) w Naypyidaw w Birmie 3 sierpnia. (Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji/Reuters)

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w środę podczas konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Birmy Wuną Maung Lwinem, że wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie odzwierciedla pragnienie Waszyngtonu, by zademonstrować swoją „bezkarność i bezprawie”.

Ławrow powiązał wizytę Pelosiego z odpowiedzią Stanów Zjednoczonych na rosyjską inwazję na Ukrainę, mówiąc: „Nie mogę określić, czym one były”. [the Americans’] Motyw, ale bez wątpienia odzwierciedla tę samą politykę, o której mówimy w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie”.

„To chęć udowodnienia absolutnie wszystkim [their] bezkarność i pokazać swoje bezprawie”.

Ławrow powiedział, że nie widzi innego powodu, aby stworzyć taki thriller dosłownie znikąd, mając pełną świadomość tego, co to oznacza dla Chińskiej Republiki Ludowej.

We wtorek rosyjskie MSZ poinformowało w oświadczeniu, że Rosja uważa wizytę Pelosiego za „wyraźną prowokację w duchu agresywnej polityki Stanów Zjednoczonych, która usilnie stara się powstrzymać Chińską Republikę Ludową”. [People’s Republic of China]. „

Ministerstwo wezwało również Waszyngton do „powstrzymania się od działań podważających stabilność regionalną i bezpieczeństwo międzynarodowe oraz do uznania nowej rzeczywistości geopolitycznej, w której nie ma już miejsca na amerykańską hegemonię”.

Jakiś kontekst: Chiny odmawiają potępienia wojny Rosji z Ukrainą Ta spekulacja została poparta o swoich zamiarach wobec Tajwanu, stawiając pytania o to, jak świat zareaguje, jeśli przeprowadzi atak.

W środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał Chiny do „przyłączenia się do zjednoczonego świata” i przeciwstawienia się Rosji w wirtualnym przemówieniu Australijskiego Narodowego Uniwersytetu.

Krzesło omawiało Chiny, odpowiadając na pytania uczniów. Powiedział, że „neutralność” Chin wobec rosyjskiej inwazji była „lepsza”, niż gdyby Chiny ogłosiły swoje pełne poparcie dla Rosji. Powiedział jednak, że wierzy, iż „naród i ludność Chin dokonają mądrego wyboru”. „Ważne jest, aby Chiny nie pomagały Rosji” – powiedział.

READ  Rosja twierdzi, że rozpoczęła się „kolejna faza” inwazji na Ukrainę