Pierwsze wykłady z gramatyki sanskrytu na Uniwersytecie Jagiellońskim odbywały się w latach 1860–1862. Pierwszą w Polsce katedrę sanskrytu powołano pod przewodnictwem profesora Leona Mańkowskiego, profesora nadzwyczajnego prawa i filozofii i sanskrytu na Uniwersytecie w Lipsku. Premier Modi z wizytą w Polsce, przyjrzyjmy się długiej historii kraju z sanskrytem
Przeczytaj więcej
Premier Narendra Modi z wizytą w Polsce zaplanowana jest na 21 i 22 sierpnia 2024 r.
Jest to pierwsza wizyta premiera Indii w Polsce od wizyty Morarji Desai w Warszawie w 1979 r.
Modi spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Sebastianem Dudą oraz przeprowadzi rozmowy dwustronne z premierem Donaldem Tuskiem.
Spotka się także z diasporą indyjską w Polsce.
Ale czy wiesz, że Polska i Indie nauczyły się sanskrytu 164 lata temu?
Przyjrzyjmy się bliżej:
-
Polska ma długą historię studiów indologicznych. Indologia to nauka o Indiach i Azji Południowej – ich językach, literaturze, historii, sztuce, kulturze, różnych tradycjach religijnych i nie tylko.
-
Pierwsze wykłady z gramatyki sanskrytu na Uniwersytecie Jagiellońskim odbywały się w latach 1860–1862.
W 1893 roku kontynuowano studia z indologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie – najstarszej uczelni w Polsce i jednej z najstarszych w Europie. -
Powstała pierwsza w Polsce katedra sanskrytu, której kierownikiem został profesor Leon Mańkowski, doktor prawa i filozofii, profesor nadzwyczajny sanskrytu na Uniwersytecie w Lipsku. Moskowski był pierwszym polskim indologiem, który wykładał w języku polskim.
-
W 1916 roku profesor Andrzej Gawroński zastąpił Mańkowskiego na stanowisku profesora nadzwyczajnego filozofii staroindyjskiej.
-
Gawroński jest autorem kilku artykułów naukowych, m.in. Des Influences lingwistyka et stylistyka dans les literaturas de l’inde, studia nad sanskrycką literaturą buddyjską, Buddhacharita i Ramajana, czy też o początkach dramatu indyjskiego i problematyce wpływów greckich.
-
Jako genialny językoznawca, znający ponad 100 języków, Gawroński zaczął wygłaszać wykłady z indologii na UJ w 1913 roku. W 1916 roku został profesorem lingwistyki sanskrytu.
-
Gawroński napisał także pierwszy podręcznik do sanskrytu w języku polskim, który w Polsce obowiązuje do dziś.
-
Helena Wilman-Krabowska, pierwsza kobieta posiadająca tytuł profesora zwyczajnego (1937) historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w 1928 roku została mianowana katedrą sanskrytu i filologii indyjskiej.
-
Wilman-Krabowska na własny koszt utworzyła na UJ najwyższej klasy Centrum Studiów Hinduistycznych. Uruchomił Bibliotekę Indologii i poszerzył studia nad sanskrytem, wprowadzając wykłady dotyczące problemów kulturowych, ekonomicznych i społecznych Indii, buddyzmu, palijskiego i historii współczesnych języków indyjskich, włączając do programu nauczania członków rodziny Dravidian.
-
W latach 70. XX w. językoznawca Tadeusz Pobożniak wprowadził na uczelni kurs języka hindi.
-
Katedra Indologii Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, założona w 1932 roku, jest największym ośrodkiem studiów indyjskich w Europie Środkowej.
-
Studia z języków, literatury, kultury i indologii indyjskiej prowadzone są także na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Wrocławskim.
-
W 2022 r. zdjęcie wersetów Upaniszady wypisanych na ścianie biblioteki w Polsce stało się popularne w mediach społecznościowych i spotkało się z dużym uznaniem indyjskich internautów.
-
Na ścianach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie wyryte są starożytne teksty filozofii hinduskiej w sanskrycie wedyjskim.
-
Ambasador Indii w Polsce Nagma M Mallik powiedziała we wtorek, że Polacy są otwarci na nasze wartości kulturowe i duchowe, a studiowanie sanskrytu i indologii to kolejny ważny element relacji Polska-Indie. .
z danymi wejściowymi agencji
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35