17 sierpnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

12 polskich pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu w Chorwacji Chorwacja

Dwunastu obywateli polskich zginęło, a 30 zostało rannych, gdy autobus jadący do Zagrzebia zjechał z autostrady na północy. Chorwacja.

Ranni zostali zabrani do szpitali w okolicy, a 18 jest w stanie krytycznym, powiedziała Maja Girba Bujevic, szefowa chorwackich służb ratunkowych.

Na miejsce wypadku wysłano szesnaście zespołów ratownictwa medycznego.

Dagmara Lukovic, pracownik polskiej ambasady, powiedziała, że ​​pasażerowie autobusu byli obywatelami Polski. Autobus był zarezerwowany PolskaWedług chorwackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że autobus przewoził pielgrzymów do kościoła katolickiego w medziugorju na południu Bośni.

Sanktuarium jest trzecim najpopularniejszym miejscem pielgrzymek w Europie, po Lourdes i Fatimie, chociaż Watykan nie zweryfikował żadnego z cudów, o których mówili tam świadkowie.

„Dzisiaj rano rozmawiałem z chorwackim premierem Andrejem Blenkoviciem o szczegółach tragedii, który zapewnił pełne wsparcie chorwackich służb medycznych” – powiedział Moravici na Facebooku.

Chorwacki minister spraw wewnętrznych Davor Božinović powiedział, że autobus pochodzi „z miejsca pod Warszawą” i „według niektórych informacji” przewoził pielgrzymów do Medziugorja.

Do wypadku doszło o godzinie 5.40 czasu lokalnego (3.40 GMT), 50 km (30 mil) na północ od Zagrzebia, na autostradzie A4, która jest ruchliwa w szczycie sezonu turystycznego.

Na miejsce katastrofy wysłano ekipy ratunkowe i wszczęto dochodzenie w sprawie przyczyny katastrofy, podały chorwackie media.

Chorwacja przyciągnęła tego lata miliony turystów, a około 580 000 polskich turystów przyjeżdża w okresie od stycznia do lipca.

W lipcu ubiegłego roku 10 turystów z Kosowa zginęło, gdy autobus rozbił się na autostradzie we wschodniej Chorwacji.

Zapisz się na pierwszą edycję naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – co tydzień o 7 rano czasu BST

READ  Polska chce formalnych zasad dla izraelskich ekspedycji holokaustowych