Orban: wraz z premierem Izraela mamy to samo spojrzenie na podstawowe kwestie polityczne i społeczne

Premier Viktor Orban podczas swojego środowego pobytu w Jerozolimie przyznał, że ma taki sam punkt widzenia na wiele spraw społecznych i politycznych, jak Binjamin Netanjahu, premier Izraela. Podkreślił, że chodzi głównie o bezpieczeństwo oraz obronę przed terroryzmem. Zwrócił również uwagę na problem antysemityzmu w XXI wieku.

Obydwaj premierzy uważają, że każdy obywatel danego kraju ma prawo do bezpieczeństwa, zaś państwo musi im to zapewnić. Orban stwierdził również, że dużym zagrożeniem dla Europy są imigracje oraz terroryzm.

Premier Węgier dużo miejsca poświęcił problemowi antysemityzmu na starym kontynecie. Zauważył, że takie zachowania coraz częściej pojawiają się w Europie Zachodniej. Premier Węgier dobitnie podkreślił, że w jego kraju antysemityzm nie będzie tolerowany. Dodał też, że osoby pochodzenia żydowskiego mogą liczyć na ochronę państwa. W swojej wypowiedzi podkreślił również, że rząd węgierski będzie starał się podejmować takie działania, które mogłyby zapewnić Izraelowi sprawiedliwe i bezstronne traktowanie na arenie międzynarodowej. Wspomniał też o współpracy gospodarczej między Izraelem a Węgrami. Zaznaczył, że jest ona na wysokim poziomie, co uzasadnił obecnością na Węgrzech 200 izraelskich firm technologicznych, które zatrudniają około 5 tysięcy osób.

Premier Węgier podkreślił, że wizyta w Izraelu jest odpowiedzią na zeszłoroczny pobyt Natenjahu w Budapeszcie. Zauważył, że w przyszłym roku mija 30 rocznica ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych przez oba państwa. Nadmienił, że współpraca między obydwoma państwami będzie trwać nadal.

Orban wzmiankował także o kulturze Węgier, która, według jego słów, ma wiele do zaprezentowania i zaoferowania. Poprosił Natenjahu o wsparcie w utworzeniu muzeum dla społeczności węgierskojęzycznej w Izraelu.

Po tej wizycie Orban miał spotkać się z prezydentem Reuvenem Rivlinem oraz z naczelnym rabinem aszkenazyjskim Davidem Lau. W swoich planach ma również odwiedziny w centrum pamięci Yad Vashem, gdzie złoży wieniec i zasadzi drzewko w Ogrodzie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

 

Paulina Hermann

Fot: Kormanyzat