Gabiten Orbana prosi o specjalny status dla Wielkiej Brytanii po Brexicie

Wielka Brytania, pomimo odejścia z UE,  będzie mieć specjalny status. Owo stanowisko jest motywowane tym, że UK ma wspólne korzenie historyczne, gospodarcze i społeczne z Unią Europejską. W piątek, w Brukseli poinformował o tym sekretarz stanu ds. Unii Europejskiej – Szabolcs Takács. 

Szabolcs Takács powiedział, że te rozwiązania dla UK nie mogą być interesem dla innych państw członkowskich w celu ograniczenia wolnego rynku lub realizowania podstawowych swobód UE. Jego zdaniem prawa, jakie mają obywatele Unii Europejskiej powinny pozostać takie, jakie były. Zaznaczył, że Węgry będą wzywać do jak najsilniejszej i jak najbardziej efektywnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, gospodarki, innowacji oraz kultury. Rozmowy i pertraktacje  powinny dążyć, według Takacsa, do umowy, która jest zgodna z interesem Węgier.  Podkreślił jednak, że warto przygotować się na kilka różnych scenariuszy.

Dodał, że stabilność polityczna i gospodarcza Irlandii leży w interesie nie tylko UE, ale i samych Węgier.

W czerwcu zdecydowano, że Węgrzy, którzy mieszkają w  Wielkiej Brytanii muszą odpowiedzieć na proste pytania. Będą zobowiazani pokazać swój dowód tożsamości, a także powiedzieć, czy byli karani i czy chcą  mieszkać w tym kraju.

 

Na podstawie depeszy MTI.

Fot: European Union 2017