Spotkanie liderów Fideszu i Europejskiej Partii Ludowej

Węgierska agencja prasowa MTI informuje o spotkaniu premiera Węgier Victora Orbana z kierownictwem Europejskiej Partii Ludowej (EPP), które poświęcone było przyszłorocznym wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Na wybory europejskie trzeba patrzeć zawsze bowiem przez dwa pryzmaty – narodowy i europejski. W poszczególnych państwach członkowskich odbywają się wybory w których startują narodowe partie, które z kolei współtworzą europejskie frakcje, a te z kolei wpływają na politykę w Parlamencie Europejskim.

Największą siłą w Parlamencie Europejskim jest Europejska Partia Ludowa (największą reprezentację w niej ma CDU Angeli Merkel, drugą siłą jest Platforma Obywatelska) współtworzona przez węgierski Fidesz. Drugą siłą są Socjaliści i Demokracji. W praktyce te dwie siły polityczne decydują o polityce w PE.

Premier Victor Orban wraz z węgierskim europosłem Józsefem Szájerem odbyli dwugodzinne spotkanie z liderami z władzami EPL – Josephem Daulem i Manfredem Weerem. Spotkanie dotyczyło przygotowań do kampanii wyborczej w 2019 roku. W komunikacie biuro premiera Węgier informuje, iż Fidesz wraz z premierem Orbanem są gotowi wspierać w tych wyborach Europejską Partię Ludowej, będącej największą siłą polityczną.

Łukasz Religa