Węgry wydalają rosyjskiego dyplomatę

W poniedziałek 14 państw Unii Europejskiej, w tym Polska i Węgry zdecydowały o wydaleniu rosyjskich dyplomatów za działania szpiegowskie. Na taki krok zdecydowały się również Stany Zjednoczone, Kanada i Ukraina.

Sprawa dotyczy otrucia byłego oficera GRU Siergieja Skripala skazanego w 2006 roku w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Po czterech latach został uwolniony w ramach rosyjsko-brytyjskiej wymiany szpiegów. Zamieszkał pod Londynem, gdzie w ostatnim czasie został otruty bronią chemiczną. Zdaniem brytyjskich służb stoją za tym służby Federacji Rosyjskiej.

Jak informuje gabinet premiera Węgier, rozmowy o możliwym wydaleniu rosyjskich dyplomatów toczyły się już w piątek w Brukseli na posiedzeniu Rady Europy.

Służby kancelarii premiera Orbana wskazują również, że jedną z przyczyn wydalenie rosyjskich dyplomatów jest również podejrzenie wobec europosła Béli Kovácsa, wybranego z listy Jobbiku, któremu Centralna Prokuratura Śledcza (węgierska) zarzuca szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej, wymierzone przeciwko instytucjom Unii Europejskiej.

Łukasz Religa