fb/ Vona Gabor

Jobbik składał przysięgę przed repliką Świętej Korony

Podczas obchodów węgierskiego Święta Niepodległości, zorganizowanych przez narodowców z Jobbiku, 106 kandydatów tej partii na posłów, złożyło przysięgę wierności Węgrom przed repliką Świętej Korony, najważniejszemu symbolowi państwowości węgierskiej, nawiązującemu do pierwszego króla Węgier św. Stefana.

Wczoraj pisaliśmy o wystąpieniu premiera Viktora Orbana z okazji przypadającego 15 marca święta narodowego, w którym zauważyć można było elementy kampanii wyborczej. Węgrzy nowy parlament wybiorą 8 kwietnia. Również wystąpienie lidera Jobbiku, Gabora Vony, miało wymiar polityczny. Polityk zaznaczał, że 8 kwietnia uczciwi Węgrzy powinni podnieść flagę wolności, głosując za odsunięciem Fideszu Orbana od władzy.

Vona podkreślał, że bezpieczeństwo przed nielegalnymi imigrantami Węgrom zapewniły nie bilbordy Fideszu, na których straszy się tzw. ,,planem Sorosa” i sugeruje współudział w nim opozycji, ale obywatelska straż graniczna, która powstała z inicjatywy polityków Jobbiku, w momencie gdy od strony Serbii w kierunku Węgier zmierzały kontyngenty imigrantów.

Od redakcji: Jest to nawiązanie do działalności związanego z Jobbikiem burmistrza przygranicznej gminy Ásotthalom, László Toroczkai, który jako pierwszy wnioskował o budowę ogrodzenia granicznego.

Vona mówił również, że Jobbik jeżeli dojdzie do władzy, podejmie walkę z węgierską oligarchią. Jobbik obecnie jest drugą siłą polityczną pod względem poparcia w sondażach.

Łukasz Religa