Czy izraelska gazeta posiada antywęgierskie taśmy Sorosa?

W czwartek izraelski ,,The Jerusalem Post” opublikował w internecie artykuł oznaczony jako ,,exlusive” o działalności lobbingowej wśród niemieckich polityków, organizacji pozarządowej, finansowanej przez miliardera George Sorosa. Publikacją zainteresował się rząd węgierski.

Izraelska gazeta twierdzi, że posiada nagranie udowadniające, iż finansowana przez Sorosa fundacja ,,The Civil Liberties Union for Europe” miała wywierać w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych presję, aby Republika Federalna Niemiec podjęła interwencję wobec rządu Węgier, w związku z przygotowywaną ustawą, która ma na celu większą kontrolę finansowania organizacji pozarządowych, w zakresie finansowania zagranicznego.

Szef fundacji Balázs Dénes miał zostać nagrany podczas spotkania w Amsterdamie z osobą, której tożsamość nie jest ujawniana. Miał się w niej przyznać do działalności lobbingowej w niemieckim MSZ, w sprawie niedopuszczenia do uchwalenia niekorzystnego dla międzynarodowych organizacji pozarządowych, prawodawstwa na Węgrzech. Dénes miał również wyjawić, że liczy na gospodarczą siłę nacisku Berlina na Budapeszt, dokładniej poprzez koncerny inwestujące na Węgrzech – chociażby Bocha czy Mercedesa.

Sam Dénes autentyczność nagrania miał potwierdzić w rozmowie z dziennikarzami ,,The Jerusalem Post”.

Węgierskie MSZ będzie chciało uzyskać nagrania

Minister Spraw Zagranicznych Węgier Péter Szijjártó zapowiedział, że w poniedziałek węgierski rząd oficjalnie wystąpi do ,,The Jerusalem Post” o udostępnienie nagrań. Szijjártó w niedzielnej rozmowie z agencją MTI potwierdził, że niemieckie inwestycje odgrywają ważną rolę w życiu gospodarczym Węgier, bowiem firmy z tego kraju zatrudniają około 300 tys. Węgrów. Według szefa węgierskiej dyplomacji, działalność George Sorosa mogła doprowadzić do wstrzymania inwestycji niemieckiego kapitału w sektorze motoryzacyjnym.

Premier Izraela również oskarża Sorosa

,,The Jerusalem Post” w tym samym artykule przypomina, że fundacje George Sorosa prowadzą również kampanie przeciwko rządowi premiera Benjamina Netanjahu. Gazeta zarzuca, że jedna z organizacji ma prowadzić lobbing w Waszyngtonie przeciwko rządowi Izraela.

Łukasz Religa

Na podstawie: ,,The Jerusalem Post”