Reżyserka ,,Duszy i ciała” wyróżniona

Wśród nominowanych do Oskara filmów znajduje się węgierski faworyt – mowa o dziele Ildikó Enyedi pt. ,,Dusza i ciało” (,,On Body and Soul). Portal Budapest Business Journal poinformował dzisiaj o wyróżnieniu dla reżyserki Ildikó Enyedi.

W trakcie balu Vodafone Hungary Equality Award Ildikó Enyedi została nagrodzona za działania na rzecz zwiększania szans kobiet. Wyróżniona przyznała, że kobiety realizując swoją karierę dają dobry przykład innym kobietom, zachęcając je do większej wiary w siebie i swoje możliwości.

O ,,Duszy i ciele”

Akcja tego filmu romantycznego dzieje się w Budapeszcie. Nie jest to jednak typowy romans, jak opisuje w recenzji na portalu Filmweb.pl Jakub Popielecki – Film nieustannie oscyluje na linii między sztampową historią o zasępionym mężczyźnie zbawionym przez dziwaczną dziewczynę, a czymś mniej oczywistym. Ta ambiwalencja czyni go nie do końca spełnionym – choć zarazem rymuje się z treścią.

W oficjalnym opisie filmu czytamy natomiast:

Mária (Alexandra Borbély) zaczyna pracę jako kontroler jakości w rzeźni w Budapeszcie. Jest młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre (Morcsányi Géza), dyrektor finansowy firmy. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia.

Film zdobył już Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, natomiast autor zdjęć Mate Herbal zdobył na festiwalu Camerimage w Bydgoszczy Złotą Żabę.

Najważniejszą nominacją dla ,,Duszy i ciała” jest jednak uznanie go jako kandydata do Oskara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. O tym czy zdobędzie Oskara dowiemy się na początku marca.

Łukasz Religa