Na Węgrzech rozpoczęła się agresywna kampania (foto)

8 kwietnia na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne. W ostatnim czasie duże kontrowersje wywołuje kampania bilboardowa, w której rządzący Fidesz atakuje liderów opozycji z wykorzystaniem wizerunku miliardera Georga Sorosa.

Na bilbordzie George Soros obejmuje za ramie byłego premiera Węgier Ferenca Gyurcsány (lider Koalicji Demokratycznej) oraz lidera największej partii opozycyjnej Jobbiku Gabora Vonę. Obaj politycy trzymają w ręku nożyce do cięcia drutu. Bilboard sugeruje, iż doprowadzą oni do zniszczenia płotu na granicy z Serbią, który chronić ma Węgry oraz Unię Europejską przed napływem nielegalnych imigracji. Na bilbordzie z nożycami pojawiają się również politycy Szél Benadett będąca posłanką związaną z partią Polityka Może Być Inna oraz poseł Gergely Karácsony z partii Dialog na rzecz Węgier.

Pojawia się również hasło:

Együtt bontanák le a határzárat”, który po polsku można rozumieć mniej więcej: Razem zniszczą płot graniczny. Bibloard może zatem sugerować, iż ma na celu on wskazać, możliwą koalicję pomiędzy prawicowym Jobbikiem oraz partiami lewicowymi.

Kampanią oburzeni są dość mocno politycy Jobbiku, bowiem jak podkreśla ta partia to burmistrz przygranicznego Ásotthalom László Toroczkai, jednocześnie działacz Jobbiku, miał zainaugurować budowę ogrodzenia.

Z informacji telewizji Hir TV wynika, że łącznie pojawił się tysiąc takich bilbordów, które kosztowały około 154 milionów forintów, czyli jakieś 2 mln zł.

Łukasz Religa

Fot: Alfahir.hu