Ipolybalog – Strażnik Świętej Korony (zapowiedź)

Ipolybalog jest liczącą nieco ponad 800 mieszkańców wsią położoną w Słowacji. Jest to ziemia etnicznie Węgierska. Skrywa w sobie jednak wielki skarb – liczący około tysiąca lat (historycy nie są zgodni co do czasu jego powstania) zabytkowy kościółek. Powstał on z inicjatywy pierwszego króla Węgier św. Stefana.

Na początku XIV wieku Ipolybalog odwiedził młody król węgierski Wacław, który miał ze sobą Świętą Koronę, najważniejszy węgierski symbol państwowy. Korona na noc została zdeponowana w tym małym kościółku. Dla upamiętnienia tego zdarzenia, wierzę kościoła zdobi replika korony.

Po przejściu tych ziem pod panowanie Czeskie, władze starały się walczyć z symbolem Świętej Korony, bowiem przypominała ona mieszkającym na tych ziemiach Węgrom, o ich węgierskim pochodzeniu – Nasze korzenia nie wiszą w powietrzu i nie są skazane na wymarcie, lecz sięgają głęboko do starożytnej ziemi i mamy powód do dumy. Mówimy to nie z pychą, ale z wdzięcznością, miłością i świadomością, iż to istnieje i nie trzeba się tego wstydzić. Mamy na co patrzeć z radością, jednocześnie dbając o to – mówi proboszcz tego małego kościółka Ferenc György.

W przyszłą niedzielę 4 grudnia opublikujemy reportaż poświęcony kościołowi w Ipolybalog. Materiał przygotowała węgierska telewizja Nemzeti Telelevizio N1TV.hu. Wersja polska powstała dzięki: Magyar24.pl, DziennikNarodowy.pl, malarzowi Romanowi Puchowskiemu oraz Przedsiębiorstwu Synco.

Zwiastun do obejrzenia:

Redakcja