Audi inwestuje na Węgrzech w innowacje

We współpracy z węgierskim rządem, niemiecki koncern motoryzacyjny Audi chce zbudować w Gyor centrum badawczo-rozwojowe. Wartość tej inwestycji szacuje się na prawie 20 mln euro (6,15 mld forinta).

Centrum badawczo-rozwojowe zajmować będzie się rozwojem silników elektrycznych i spalinowych nowej generacji. Koncern Audi działa na węgierskim rynku od 25-lat, na uroczystości poświęconej temu jubileuszu, minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó zapowiedział powstanie centrum rozwojowego w węgierskim Gyor. Rząd węgierski dołoży się do tej inwestycji w 1/5 wartości.

Branża motoryzacyjna jest jednym z filarów węgierskiej gospodarki. Według szacunków węgierskiego rządu motoryzacja stanowi 28,7% krajowego PKB.

Prezes zarządu Audi Hungaria, Achim Heinfling podkreślił, że fabryka samochodów w Gyor była pierwszą zlokalizowaną przez koncern poza granicami Niemiec. W ciągu ostatnich 25 lat w Gyor wybudowano 33 mln silników, od 1998 roku w tym mieście produkowane są również samochody, których powstało 1,15 mln. Heinfling zapowiedział, iż w bieżącym roku w Gyor ruszy produkcja samochodu nowej generacji Audi Q3.

Burmistrz Gyor Zsolt Borkai zaznaczył natomiast, że przez ten okres wykształciły się związki pomiędzy mieszkańcami jego miasta i firmą Audi.

Łukasz Religa / Kormanyzat