Węgierski rząd krytykuje wypowiedzi Martina Schultza

Niemiecki polityk, będący twarzą socjalistów w Parlamencie Europejskim, w jednym z wywiadów miał bezpośrednio krytykować premiera Viktora Orbana, za politykę w temacie kryzysu imigracyjnego. W opinii Schultza – Węgry przyjęły niedopuszczalną retorykę, wskazywania problemu uchodźców, jako problemu Niemiec. Do słów niemieckiego polityka odniósł się szef węgierskiej dyplomacji.

Schultz miał dodać, iż podobną retorykę stosuję również Polska, a ostatnio zyskuje ona poparcie również w Austrii.

Martin Schultz nie zna podstawowych faktów – uważa Peter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier. Wyraża przy tym ubolewanie, że Martin Schult uderzając w Węgry, tak naprawdę atakuje w plecy kraj, który chroni niemieckich obywateli przed falą nielegalnych imigrnatów.

Szijjártó przypomniał w rozmowie z węgierską agencją MTI, iż Węgry wydały miliard euro na ochronę zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, natomiast Komisja Europejska odmówiła nawet częściowej rekompensaty tego wydatku.

Martin jest liderem niemieckiej partii SPD, w styczniu ubiegłego roku zakończył piastowanie funkcji Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Łukasz Religa na podstawie informacji agencji MTI

Fot: European Union