Orban chce wprowadzić ustawy ,,Stop Soros”, opozycja chce ustaw natomiast przeciwko oligarchom

,,Stop Soros” to nazwa proponowanych przez rządzącą partię Fidesz ustaw, które mają przeciwdziałać nielegalnej imigracji na Węgrzech. Ujęto w tym zwrocie nazwisko miliardera Georga Sorosa, któremu rząd Viktora Orbana zarzuca finansowanie organizacji pozarządowych, które dążą do zmiany polityki Budapesztu na bardziej otwartą wobec imigrantów.

Nowe prawodawstwo przewiduje nałożenie 25% podatku od darowizn uzyskiwanych zza granicy, przez organizacje pozarządowe promujące imigrację. Dodatkowo musiałyby one informować sądy informacje dotyczące działalności na polu proimigracyjnym.

Poseł największej partii lewicowej (Partii Socjalistycznej) Tamás Harangozó zapowiedział, że zgłoszony zostanie w kontrze projekt ,,Stop oligarchii”. W jego opinii straszy się starszym człowiekiem (Georgem Sorosem), gdy największym zagrożeniem dla Węgrów są oligarchowie wspierani przez rząd Orbana. Ich projekt ustaw ma w założeniu nałożyć wyższy podatek od dochodów i dywidend z firm o dochodach powyżej 324 tys. euro, których połowę dochodów stanowią fundusze publiczne lub unijne. Podatek w tym wypadku miałby wzrosnąć z 15% do 75%.

Łukasz Religa na podstawie depesz agencji MTI

Fot: Kormanyzat