Jobbik: Fidesz nie jest wstanie wytłumaczyć dlaczego od 3 lat okłamuje obywateli

Na Węgrzech nie milkną echa, ale również ten wątek jest obecny w polskim dyskursie publicznym, po ujawnieniu informacji, iż przez ostatnie 3 lata partią rządząca Fidesz, potajemnie przyjęła 2,3 tys. migrantów na Węgrzech.

Informacje o przyjęciu na mocy konwencji genewskiej w ubiegłym roku 1291 uchodźców przez Węgry oraz blisko tysiąc łącznie w latach 2015 i 2016, podało oficjalnie węgierskie MSWiA. Po krytyce ze strony prawicowego Jobbiku, szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó wyjaśnił, że nie można tego traktować jako ugięcie się przed Komisją Europejską w sprawie kwot migracyjnych, lecz była to pomoc udzielona przez Węgry niezależnie przed międzynarodowymi naciskami.

Takie tłumaczenia jednak nie przekonują Jobbiku. Zdaniem szefa tej partii Gabora Vony przyjęto znacznie więcej uchodźców niż oczekiwała od Węgier Bruksela – Fidesz nie potrafi wyjaśnić, dlaczego od 3 lat okłamywał ludzi, dlaczego wydawano ogromne miliardy (od redakcji: chodzi o forinty, czyli będzie to kilkadziesiąt mln złotych) na fałszywą propagandę – głosi Jobbik w komunkacie.

Według Jobbiku powinien z tego wszystkiego się wytłumaczyć premier Viktor Orban na specjalnej sesji parlamentu, o którą wnioskuje Jobbik.

Łukasz Religa