Rzecznik węgierskiego rządu oskarża: Soros wpłynął na wybory w Kanadzie

W opinii rzecznika rządu Victora Orbana, Zoltána Kovácsa, porażka konserwatywnych kandydatów podczas wyborów parlamentarnych w Kanadzie, które odbyły się w 2015 roku, to robota pieniędzy jakie na ten cel przeznaczyła związana z miliarderem Georgem Sorosem fundacja. Kovács stwierdził, iż Soros planuje również wpłynąć na przyszłoroczne wybory parlamentarne na Węgrzech.

Dokładniej rzecznik węgierskiego rządu stwierdził, iż fundacja związana z Sorosem przeznaczyła 1,5 mln dolarów na wpłynięcie w kanadyjski proces wyborczy, po czym pochwaliła się efektami swoich działań, doprowadzając do porażki konserwatywnych kandydatów w 25 na 29 okręgów wyborczych. Wypowiedź Zoltána Kovácsa jest dość poważnym oskarżeniem, który może mieć swoje reperkusje dyplomatyczne.

-Wszelkie próby wpływania na wybory narusza podstawowe zasady demokracji – podkreślał Kovács. Rzecznik węgierskiego rządu oskarżył o sprzyjanie Georgowi Sorosowi również Komitet Helsiński.

Węgierski rząd oskarża Sorosa, iż dąży do jego obalenia oraz chce zmienić politykę migracyjną Węgier, na bardziej otwartą. Z kolei węgierska opozycja, z Jobbikiem na czele oskarża rząd Orbana o straszenie obywateli nieistniejącym zagrożeniem.

Rzecznik węgierskiego rządu wstępnie podsumował narodowe konsultacje poświęcone ,,planowi Sorosa” oraz kwestii nielegalnej imigracji. Łącznie złożono w nich 2 mln 332 tys. kwestionariuszy (populacja Węgier czyli niespełna 10 mln obywateli, więc można mówić o ponad 20% frekwencji). Wyniki tych konsultacji mają zostać ujawnione w najbliższych dniach.

Łukasz Religa

Fot: Kormanyzat