Premier Orban liczy na dobrą współpracę z Mateuszem Morawieckim

We wtorek votum zaufania polskiego parlamentu uzyskał rząd Mateusza Morawieckiego. Gratulacje do nowego polskiego premiera w formie listu wystosował premier Węgier Victor Orban, który wyraził nadzieje na dobrą współpracę polsko-węgierską.

Węgry i Polska ponoszą od tysiąca lat wspólną odpowiedzialność za pokój, wolność i rozwój Europy – napisał do premiera Mateusz Morawieckiego premier Victor Orban. Te słowa zacytowała węgierska rządowa agencja informacyjna MTI.

Wierzę, że dzięki współdziałaniu i bliskiej współpracy jesteśmy wstanie stworzyć nowe możliwości rozwoju dla naszych krajów na scenie europejskiej – pisze szef węgierskiego rządu. Dalej premier Orban liczy, iż polsko-węgierskie działanie przyniesie sukces Europy Środkowej.

Dzisiaj w Brukseli rozpoczyna się szczyt Rady Europejskiej poświęcony strefie euro i sposobom jej reformowania. Przy tej okazji pojawiła się okazja do bezpośredniej rozmowy premierów Morawieckiego i Orbana. W czwartek miało miejsce w stolicy Belgii również spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Włoch Paolo Gentilonim oraz przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claude Junckerem.

Ciesze się, że w tym kontekście przewodniczący Rady Europejskiej zaczyna mówić tym samym głosem co Polska – powiedział po tym spotkaniu premier Mateusz Morawiecki – Chcemy zdecydowanie pomagać tym ludziom których dotknęła wojna lub inne okrutne doświadczenia. Chcemy pomagać im na miejscu, tam ta pomoc jest bardziej efektywna.

Premier Mateusz Morawiecki na Węgrzech gościł w lipcu w charakterze wicepremiera polskiego rządu. Wówczas Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły uruchomienie od maja przyszłego roku połączeń z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago Więcej piszemy o tym wydarzeniu Węgrzy zyskają dzięki Polakom połączenie lotnicze z Ameryką

Łukasz Religa

Fot: fot. P. Tracz / KPRM