Imigracja tematem dominującym na szczycie UE – Afryka

W stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej Abidżanie odbywa się szczyt Unia Europejska – Afryka, na którym Węgry reprezentuje minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó. Tematem najistotniejszym z punktu widzenia dyplomacji węgierskiej jest problematyka napływu nielegalnych imigrantów z kontynentu afrykańskiego.

Minister Szijjártó w rozmowie z węgierską agencją prasową MTI poinformował, iż licząca obecnie 1,2 mld ludzi Afryka powinna podwoić swoją populację do 2050 roku, co będzie z kolei nasilać presję emigracyjną w kierunku Europy. Węgierska dyplomacja podtrzymuje swoje stanowisko, iż należy ograniczać imigrację, bowiem napływ imigrantów dla państw Europy może okazać się bardzo niebezpieczny w perspektywie długofalowej.

Péter Szijjártó wyjaśnia, iż część państw afrykańskich doskonale to rozumie. Na szczycie Węgry zaproponowały trzy punkty, które mają ograniczać imigrację. Jest to przede wsparcie dla krajów afrykańskich w obronie granic, zaprzestanie wspierania imigracji oraz finansowanie przez państwa bogatszej części świata rozwoju gospodarczego państw afrykańskich, a także programów stypendialnych. Minister Szijjártó zadeklarował, że Węgry są gotowe na taką pomoc.

Węgierski minister w Afryce spotkał się z premierem Wybrzeża Kości Słoniowej oraz swoimi odpowiednikami z: Egiptu, Libii, Ghany, Sierra Leone, Seszeli, Bostwany i Nigru.

Łukasz Religa

Na podstawie depeszy MTI

Fot: Kormanyzat