Budapeszt zainteresowany organizacją lekkoatletycznych Mistrzostw Świata

Prezydent Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki (IAAF) Sebastian Coe gościł w Budapeszcie, gdzie spotkał się z premierem Węgier Victorem Orbanem. Jednym z kluczowych tematów, jakie zostały poruszone, była kwestia organizacji w 2023 roku Mistrzostwa Świata w Budapeszcie.

Lord Sebastian Coe jest wielokrotnym medalistom Igrzysk Olimpijskich w biegach na dłuższych dystansach. Po zakończeniu sportowej kariery – w sierpniu 2015 roku został wybrany prezydentem IAAF, w dość trudnym dla tej dyscypliny sportu momencie, gdy dużo mówiło się o skandalu ze stosowaniem dopingu w Rosji. Federacja chcąc zachować wiarygodność musiała podjąć stanowcze kroki, których efektem było zdyskwalifikowanie rosyjskiej federacji. Mało brakowało, że nie odbyłyby się Mistrzostwa Świata Juniorów w 2016 roku, których gospodarzem miała być Rosja. Temat walki z dopingiem jest obecnie jednym z priorytetów dla IAAF. Coe zatem stoi przed trudnym zadaniem przejścia światowej lekkiej atletyce przez trudny okres.

W trakcie spotkania z premierem Victorem Orbanem, jak informuje biuro prasowe premiera Węgier, miał wyrazić zainteresowanie wobec propozycji węgierskiej, organizacji wielkiej imprezy w Budapeszcie. Największej rangą poza Igrzyskami Olimpijskiej, jeżeli chodzi o królową sportu. Premier Węgier szczycił się natomiast 120-letnimi dziejami lekkiej atletyki na Węgrzech.

Sebastian Coe zasiadał również w brytyjskiej Izbie Gmin.

Łukasz Religa

Fot: Gergely Botár/kormany.hu