Węgry będą chciały problem mniejszości poruszyć na szczeblu UE

Według węgierskiego MSZ nowa ustawodawstwo uchwalone na Ukrainie, które narusza interesy mniejszości narodowych, w tym Węgrów na Zakarpaciu, równocześnie narusza zobowiązania Ukrainy jako państwa stowarzyszonego z Unią Europejską. Węgry tę kwestię zamierzają poruszyć na przyszłotygodniowym szczycie UE w Luksemburgu.

Rząd węgierskie podejmie wszelkie możliwe kroki – zapowiada szef węgierskiego MSZ Peter Szijjártó. Nowe ukraińskie prawo uniemożliwiać ma w opinii węgierskiej dyplomacji naukę języka ojczystego przedstawicielom mniejszości narodowych na Ukrainie.

Prawo edukacyjne w sposób zasadniczy narusza umowę stowarzyszeniową zawartą przez Ukrainę – podkreśla Szijjártó.

W przypadku naruszenia warunków przez państwo stowarzyszone, możliwe jest podjęcie przeglądu współpracy. Tego oczekuje od Unii Europejskiej rząd Węgierski. Jeżeli na szczeblu UE racje wskazywane przez węgierski MSZ zostaną uwzględnione, to może to znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić starania Ukrainy do ubiegania się o członkostwo w Unii Europejskiej.

W ostatnim czasie szef ukraińskiego MSZ Pavlo Klimkin wystąpił z propozycją podjęcia rozmów z przedstawicielami mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. Według Szijjártó jest to jednak działania trochę spóźnione, bowiem najpierw władze ukraińskiego powinny skonsultować się z mniejszościami narodowymi, a dopiero potem uchwalać nowe ustawy. Zakarpacie zamieszkałe jest w ok. 12% przez Węgrów.

Łukasz Religa