Premier Węgier zorganizował międzynarodowe konsultacje w sprawie prześladowania chrześcijan (video)

Chrześcijaństwo jest dzisiaj najbardziej prześladowaną religią na świecie – mówił premier Victor Orban w trakcie zorganizowanej w Budapeszcie konferencji poświęconej prześladowaniom chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Na Węgry przyjechali przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich, z krajów gdzie wierzącym w Chrystusa żyje się trudniej.

– Dzisiaj 215 mln chrześcijan cierpi z powodu pewnych form prześladowań w 108 państwach – mówił premier Węgier Victor Orban – W 2015 roku co 5 minut w Iraku mordowany był chrześcijanin ze względu na swoją religię. W międzynarodowych mediach pojawia się bardzo mało doniesień o tych wydarzeniach. Przez lupę trzeba szukać głosów polityków potępiających prześladowania chrześcijan. Chciałbym przekonać europejskich polityków do odłożenia na bok poprawności politycznej, aby przestali ostrożnie wypowiadać się w sprawach dotyczących praw człowieka oraz zaczęli działać z całej mocy na rzecz pomocy prześladowanym chrześcijanom.

Według ministra ds. zasobów ludzkich Zoltána Baloga przykłady prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie pozwalają dostrzec prawdziwą wartość, że w Europie można żyć po chrześcijańsku swobodnie. Według ministra Baloga momentem przełomowym, od którego zaczęła się nowa era prześladowań za wiarę chrześcijańską, było ścięcie syryjskiego proboszcza Pualosa Iskandera przed 11 laty w Mosulu.

Abp Bashar Matti Warda z katolickiego patriarchatu babilońskiego podkreślał potrzebę udzielenia międzynarodowej pomocy, aby móc zapewnić chrześcijanom bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie.

Łukasz Religa / Magdalena Chudy

Fot i video: Kormanyzat