Ambasador Węgier wróci do Hagi

Węgiersko-holenderska wojna dyplomatyczna dobiegła końca. W trakcie szczytu unijnego w Estonii doszło do spotkania premierów Victora Orbana i Marka Rutte, w trakcie której szefowie obu rządów wyjaśnili sobie kwestie sporne.

Do zawieszenia relacji dyplomatycznych Holandii i Węgier doszło pod koniec sierpnia. Ustępujący ambasador Holandii w Budapeszcie Gajus Scheltema w jednym z wywiadów zasugerował, iż węgierski rząd podobnie jak islamscy ekstremiści szuka sobie zewnętrznego wroga. Dla rządu Orbana takim wrogiem ma być miliarder George Soros. Słowa te zostały uznane jako porównanie rządu Orbana do rządzących samozwańczym Państwem Islamskim. W odpowiedzi węgierski MSZ wycofał ambasadora z Hagi i zawiesił stosunki dyplomatyczne.

Do spotkania premierów Węgier i Holandii doszło w Tallinie w czwartek. Premier Victor Orban po spotkaniu poinformował, że konflikt węgiersko-holenderski został zażegnany, zaś z premierem Holandii Rutte łączy go wiele wspólnych poglądów na Europę. Orban poinformował również, że pod koniec października odbędzie się spotkanie przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claude Junckerem, które poświęcone będzie kluczowym dla Unii Europejskiej sprawom.

Szczyt w Estonii poświęcony był głównie zagadnieniom związanym z dygitalizacją.

Łukasz Religa

Fot: Balázs Szecsődi/Prime Minister’s Press Office