Zoltana Gadanyi dobrze zaczęła w Kruszwicy

W Kruszwicy rozpoczęły się dzisiaj pierwsze w historii Młodzieżowe Mistrzostwa Europy we wioślarstwie. Na oferującym doskonałe warunki do ścigania jeziorze Gopło rywalizują ze sobą najlepsi młodzieżowi zawodnicy na kontynencie. Dość dobrze prezentują się również Węgrzy, którzy udowadniają, iż są wioślarską potęgą.

Najważniejsze wyścigi odbędą się jednak w niedzielę. Na ten dzień zaplanowano półfinały i finały, które zdecydują o podziale medali. W sobotę odbyła się ceremonia otwarcia oraz wyścigi eliminacyjne. Na Kujawy przyjechało około 400 zawodników z 30 państw europejskich. W dużej mierze zostali oni zakwaterowani w Inowrocławiu. Główny ciężar organizacyjny ponosi klub Gopło Kruszwica, wspierany gminę Kruszwica.

Eliminacje jedynki kobiet (BW1x) wygrała reprezentantka Węgier Zoltana Gadanyi z czasem 9:11.37.

Kruszwica kojarzona jest dzisiaj głównie z legendy o Popielu, którego według legendy zjeść miały myszy. Elementem charakterystycznym jest na pewno położona na Gopłem Mysia Wieża, czyli pozostałość po zamku wybudowanym przez króla Kazimierza Wielkiego. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z neolitu, czyli ok. 3900-1800 roku przed naszą erą. Kruszwica była również ważną częścią państwa pierwszych Piastów.

Redakcja